قالب سازی پلاستیک

طراحی و ساخت قالب های خانگی

زمانی که در ساخت قطعه از ماده اولیه پلاستیکی استفاده شود قالب سازی پلاستیک به کمک ساخت می آید. قالب سازی پلاستیک روش های مختلفی دارد که یکی از پر کاربردترین و دقیق ترین آن ها قالب تزریق پلاستیک است. از بزرگترین مزایای اسفاده از قالب تزریق پلاستیک، طراحی و ساخت قالب آسان و مدت زمان کوتاه تولید است. 

طراحی و ساخت قالب پلاستیک

در قالب سازی صنعتی زمانی که از مواد پلاستیکی برای ساخت قالب استفاده شود قالب سازی پلاستیک خوانده می شود. در قالب سازی پلاستیک ماشین قالب گری تزریقی ساخت قالب را انجام می دهد که به قالب تزریق پلاستیک معروف است.

طراحی و ساخت قالب پلاستیک از جمله فعالیت های صنعتی می باشد که اقدام به آن نیازمند یک بررسی اصولی و سیستماتیک می باشد که به وسیله آن بتوان در حداقل زمان ممکن با صرف یک هزینه معقول اقدام به طراحی و ساخت قالب های نمود که از پلاستیک ساخته می شوند.

از قالب سازی پلاستیک برای ساخت محصولات مختلف مانند قرقره سیم، بسته بندی، درب بطری، داشبورد خودرو،ظروف نگهداری، قطعات مکانیکی از جمله چرخ دنده ها ، و بسیاری از محصولات پلاستیکی دیگر استفاده میشود. قالب سای پلاستیک یکی از پر کاربردترین روش های قالب سازی صنعتی در شرکت قالب سازی فن آور پلاستیک می باشد که با استفاده از آخرین متد روز دنیا اقدام به طراحی و ساخت قالب های پلاستیک می نماید.

طراحی قالب پلاستیک

در واحد طراحی قالب سازی پلاستیک برای ساخت یک محصول دو نوع طراحی انجام می شود. طراحی قالب تزریق پلاستیک و طراحی محصول. در بخش طراحی مهندسی طراح با استفاده از دانش و تجربه خود به کمک نرم افزار ها به طراحی قالب پلاستیک می پردازند. نرم افزارهای طراحی قالب پلاستیک، چهار نرم افزار قدرتمند Mechanical desktop ،Edge cam ، Power mill ، Mold flow است که در مراحل مختلف طراحی و ساخت استفاده می شود. با استفاده از این نرم افزار ها مدل سه بعدی قالب ساخته می شود. که این مدل سه بعدی مبنای ماشین کاری قالب به وسیله ماشین CNC است. ارزیابی قالب در کنار بکار گیری ماشینهای CNC سعی در کاهش فاصله شرکت تولید کننده قالب های صنعتی با صنعت روز دنیا در زمینه¬ی ساخت قالب تزریق پلاستیک دارد.

واحد طراحی فن آور پلاستیک
واحد طراحی فن آور پلاستیک
واحد طراحی فن آور پلاستیک

کلیه فرایند طراحی و ساخت قالب به وسیله نرم افزارMS Project در مراحل مختلف کنترل می شود. قالب ساخته شده قبل از آخرین مرحله یعنی آبکاری و سخت کاری، به وسیله دستگاه تست قالب مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. کاربرد سیستماتیک ابزارهای مهندسی صنایع و مهندسی مکانیک موجب بالا رفتن ضریب اطمینان در طراحی و ساخت قالب های تزریق پلاستیک شده است که با بکارگیری آن می توان در یک زمان مشخص با صرف هزینه ای بهینه و حداقل وجود ضایعات ممکن قالبهای مورد نظر را ساخت.

قالب تزریق پلاستیک چیست و چه کاربردی دارد؟

ساخت قالب های پلاستیک به روش های مختلفی انجام می شود یکی از پر کاربردترین این روش ها قالب تزریق پلاستیک است. قالب گیری تزریقی، یک روش برای تولید قطعات با مواد پلاستیک رزین های ترموست و ترموپلاستیک است که با استفاده از ماشین قالبگیری تزریقی انجام می شود. شکل نهایی تولید شده توسط چیزی به نام قالب کنترل می شود . قالب به عبارتی تصویری برگردان از آنچه که می خواهیم بسازیم است کمی شبیه است به قالب های ژله .

دستگاه تزریق پلاستیک


دستگاه قالب تزریق پلاستیک دارای دو بخش است
1. بخش تزریق ، که در آن پلاستیک ذوب شده و به سمت قالب حرکت داده می شود و
2. بخش نگهدارنده که قالب را فشار می دهد . بخش نگهدارنده در حین تزریق در موقعیت بسته است و پس از تزریق و سرد شدن مواد باز شده و قطعه قالب گیری شده را بیرون از دستگاه خارج می کنند
قالب سازی تزریقی رایج ترین روش ساخت اجسام پلاستیک است

مزایای قالب تزریق پلاستیک

دستگاه تزریق پلاستیک

1. تولید آسان طرح هایی با هندسه پیچیده و ریزه کاری به علت وجود فشار بالا .
1. 2.زمان سیکل تولید نسبتا ً کوتاه که در نتیجه می توان تعداد قطعات بیشتری را تنها از یک قالب ساخته شده در واحد زمان تولید نمود .
2. تولید انبوه در حجم بسیار بالا چندین میلیون در سال
3. نیروی کار نسبتا ً کم هزینه
4. قالب گیری تزریقی معمولا ً خودکار می باشد .
5. ماشین های زیادی می تواند توسط تنها یک اپراتور کار کند .
6. قابلیت کار بر روی طیف گسترده ای از مواد
7. تلفات و دور ریز کم
8. تصویر میله ها و سیستم فشار دهنده قالب های چند قسمتی

معایب قالب تزریق پلاستیک

1. برش های زیرین بزرگ را نمی توان فرم دهی کرد مانند بطری
2. هزینه قالب بالاست و برای تیراژها / تعداد پایین توصیه نمی شود معمولا ً از 1000 قطعه پائین تر تعداد کم است و نمی صرفد تعداد مناسب برای تزریق پلاستیک بالای 10000 قطعه در سال است

طراحی و ساخت قالب پلاستیک – طراحی و ساخت قالب پلاستیک –  انواع قالب های صنعتی  –  قالب های صنعتی چیست – قالبسازی چیست – قالب‌های تزریق پلاستیک – طراحی و قالب سازی صنعتی –  قالب‌ سازی پلاستیک –

Comments for this post are closed.