ساخت قالب دایکاست

مراحل طراحی ساخت قالب دایکاست

ویژگی های دستگاه تزریق پلاستیک

در هر پروژه صنعتی و قالب سازی کیفیت و هزینه حرف اول را می زند. فرق نمی کند پروژه قالبسازی بر اساس کدام روش انجام می شود و فرایند تولید چیست، مهم کیفیت و قیمت ساخت قالب است. برای بررسی قیمت ساخت قالب دایکاست و کیفیت ساخت قالب دایکاست با ما همراه باشد. 

قیمت ساخت قالب دایکاست بر چه اساس است؟

در ساخت قالب دایکاست دو نیمه قالب به یکدیگر متصل می شوند و فلز مذاب به داخل آن تزریق می شود. این ماده مذاب تزرقی غالبا از جنس فلز آلمینیوم و مس است. پس از باز شدن دو نیمه قالب می توان قطعه ساخته شده را استخراج کرد. اولین مرحله از ساخت قالب دایکاست، طراحی قالب دایکاست است. برای طراحی و ساخت قالب دایکاست هر شرکتی ابتدا در رابطه با خود قطعه و قالب سازی آن تحقیق می شود. امروزه با کمک کامپیوتر و نرم افزارها، مسیرهای کار ابزار ها، و نحوه تولید، از کامپیوتر به دستگاه ارسال می شود، جایی که اپراتور ها با دقت کار خود را انجام می دهند. برای ساخت قطعات فلز به روش دایکاست نیاز به آزمایشگاه های پیشرفته و ماشین آلات دقیق است. نرم افزار های طراحی و دستگاه های ساخت انواع قالب های صنعتی در تعیین قیمت ساخت قالب دایکاست بسیار موثر است. شرکت قالب سازی فن آور پلاستیک در حال حاظر مجهز به ماشین آلات بسیار دقیق (به ترتیب از صد و یک میلیمتر) و دارای نرم افزار های اختصاصی طراحی قالب های صنعتی می باشد. در ادامه به بررسی مراحل طراحی قالب دایکاست می پردازیم.

اهمیت مرحله طراحی قالب دایکاست در چیست؟

طراحی انواع قالب های صنعتی مهمترین بخش از تولید قالب می باشد. طراحی قالب بر شکل، پیکره بندی، کیفیت و یکنواختی محصول نهایی که به روش قالب دایکاست تولید می شود، تاثیر می گذارد. در این مرحله باید دقت شود هیچ حفره ای وجود نداشته باشد زیرا حفره ها استخراج قطعه را با مشکل مواجه می کنند. باید توجه داشت که زوایا حتما وجود داشته باشد زیرا دیوار های کاملا عمودی استخراج را با مشکل رو به رو می کنند، هر چه قالب مخروطی تر باشد تسهیل استخراج ساخت قالب تضمین می شود. مشخصات نا مناسب می تواند باعث خوردگی ابزار، یا مواد شده و کیفیت محصول را کاهش می دهد. این در حالی است که طراحی دقیق و موثر می تواند کارایی محصول و زمان تولید را بهبود ببخشد.

  سالن قالب تزریق پلاستیک تجهیزات و دستگاه های واحد تزریق پلاستیک 

چه عواملی بر کیفیت طراحی قالب موثر است؟

تعدادی از عوامل هستند که بر کیفیت طراحی قالب دایکاست موثر اند، که در زمان تصمیم گیری راجع به یک محصول، و مشخصات پروژه تاثیر این نکات در نظر گرفته می شود. برخی از این عوامل عبارتند از :

  1. طرح اولیه
  2. Fillet ها
  3. Parting lines
  4. Bosse
  5. دنده
  6. سوراخ ها و دریچه ها
  7. نماد ها
  8. ضخامت دیواره ها

طرح اولیه در طراحی قالب دایکاست:

طرح اولیه مرحله ای است که هسته اولیه یک قالب دایکاست را مشخص می کند. با طرح اولیه دقیق می توان روند تولید قالب را مشخص کرد، اما طرح های اولیه قالب های صنعتی همیشه ثابت نیستند. این طرح ها بر اساس زاویه دیواره ها، نوع آلیاژ مورد استفاده، عمق قالب و … می توانند تغییر کنند. به دلیل اینکه در اثر حرارت فلز تزریقی زوایای قالب تغییر سایز می دهند و دچار انقباض می شوند، باید دقت داشت تا در هنگام طراحی اولیه قالب های صنعتی دیواره های داخلی را کوچکتر گرفت.

واحد طراحی فن آور پلاستیک

Fillets در قالب دایکاست

یک فیل یک اتصال تقریبی در قالب دایکاست است، و برای خم شدن سطح زاویه ای استفاده می شود. گوشه های شیبدار و تیز می تواند فرایند دایکاست را مختل کند، بنابراین بسیاری از قالب های صنعتی را با فیل لبه گرد می کنند تا خطرات تولید قالب را کاهش دهند. به استثنای parting line، که در این قالب ها فیل ها در هر نقطه ای قابل اضافه شدن هستند.

Parting Line درقالب دایکاست

Parting Line یا سطح تجزیه، بخش ها مختلف قالب دایکاست را به یکدیگر متصل می کنند. اگر این خطوط تغییر شکل دهند و یا در محل مناسب خود قرار نگیرند، ماده تزریقی ممکن است از طریق شکاف میان قطعات قالب، نشت کرده و باعث غیر یکنواختی و پیچ خوردگی محصول شوند.

Bosse ها درقالب دایکاست

در طراحی قالب دستگیره هایی به نام Bosse در نظر گرفته می شود که به عنوان نقاط نصب یا ایستادگی هستند . تولیدکنندگان قالب دایکاست اغلب یک سوراخ برای ساختار داخلی Bosse اضافه می کنند تا ضخامت یکنواخت دیوار در یک محصول قالب تولید شود. فلز تزریقی تمایل به پر کردن Bosse عمیق دارد.

دنده (Ribs) درقالب دایکاست

دنده های دایکاست می تواند برای افزایش قدرت مواد در محصولات بدون ضخامت دیوار مورد نیاز ،برای برنامه های خاص استفاده شود. قرار دادن ردیف انتخابی می تواند احتمال ترک خوردگی تنش و ضخامت غیر یکنواخت را کاهش دهد. همچنین برای کاهش وزن محصول و بهبود قابلیت های پرکننده مفید است.

سوراخ و دریچه درقالب دایکاست

از جمله سوراخ ها یا پنجره ها در یک قالب دایکاست به طور مستقیم بر سهولت ریختن دایکاست تکمیل شده تاثیر می گذارد و باعث ایجاد طرح های قابل توجه می شود. برای جلوگیری از ریختن ناخواسته در داخل سوراخ یا جریان مواد ضعیف در اطراف سوراخ ها، ممکن است از ویژگی های اضافی مانند سرریز، لرزش و فیدر متقاطع استفاده شود.

نمادها درقالب دایکاست

تولید کنندگان قالب های صنعتی اغلب شامل نام های تجاری یا آرم محصولات در طراحی قالب محصولات می شوند. در حالی که نمادها به طور معمول فرایند قالب سازی دایکاست را سخت نمی کند، استفاده از آنها می تواند هزینه های تولید را تحت تاثیر قرار دهد. به طور خاص، یک آرم یا نماد برجسته شده، نیاز به یک حجم فلز مذاب برای هر بخش تولیدی داشته باشد. برعکس، یک نماد محصور به مواد خام کمتر نیاز دارد و می تواند هزینه ها را کاهش دهد.

تمامی موارد ذکر شده در قیمت طراحی و ساخت قالب دایکاست موثر هستند. این عوامل کیفیت قالب دایکاست ساخته شده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. جهت بررسی کیفیت و قیمت طراحی و ساخت قالب دایکاست با واحد بازرگانی شرکت فن آور پلاستیک تماس حاصل فرمایید.

قیمت ساخت قالب دایکاستمراحل طراحی و ساخت قالب دایکاستانواع قالب های صنعتی
قالب دایکاست چیست  – قالب های صنعتی چیست؟ 

ساخت قالبتولید قالبطراحی و ساخت قالب 

Comments for this post are closed.