قالبسازی چیست؟

طراحی و ساخت قالب های خانگی

اولین مرحله از تولید یک محصول، قالب سازی است. این فرایند در گذشته با چوب و سنگ انجام می شود اما امروزه از مواد فلزی، پلاستیکی، الاستومرها، پلیمرهای گرمانرم و گرماسخت و شیشه  و … استفاده می کنند.  روش های مختلفی در این صنعت استفاده می شود …

تاریخچه قالبسازی:

به طور کلی قالب ابزار شکل دهی هر نوع محصولی است به صورتی که مانند یک الگو کمک می کند تا محصول شکل دلخواه کارفرما را به خود بگیرد. بنا بر همین تعریف  قالبسازی اولین قدم از تولید محصول صنعتی در تعداد انبوه می باشد. حدود پنج هزار سال قبل انواع الگوسازی های اولیه شکل گرفت. در گذشته از چوب گچ سنگ و ماسه برای ساخت این الگو استفاد می شد. ساخت این ابزار از قدیم تا کنون بنا بر یک تعریف انجام می شود: ساخت قالب یک فرآیند تولیدی برای تولید قطعات با تزریق مواد است. ساخت مدرن این الگو را می توان با یک سری از مواد، از جمله فلزات، شیشه ، الاستومرها، پلیمرهای گرمانرم و گرماسخت و … انجام داد.

انواع روش های قالبسازی

قالب ها، محفظه ای را فراهم می کنند تا با استفاده از آن ها، قطعه در تعداد بالا به صورت یکسان و یک شکل تولید شود. برای ساخت این محفظه از روش های مختلفی استفاده می شود. با توجه به نوع 1- ماده اولیه که درساخت محفظه استفاده می شود و 2- بسته به قطعه نهایی و ویژگی‌هایی که از آن قطعه مورد انتظار است نوع روش قالبسازی نیز متفاوت می شود. 

1- قالب‌ها بر اساس جنس ماده اولیه که این حفره و محفظه را می سازند به انواع  فلزی – چوبی – پلیمری – ازبستی -سیمانی – گچی -گلی – پارچه – سنگ و لاستیکی و … تقسیم بندی می شوند.

2- برای تولید تمام قطعاتی صنعتی با هر روش تولیدی، به طراحی و ساخت قالب نیاز است. حال جنس و ویژگی‌های قطعه است که روش طراحی و ساخت را تعیین می‌ کند . قالب ها بر اساس روشی که در ساخت قطعه از آن ها استفاده می کنند به چهار روش تولید تقسیم می شوند:

1-  ریخته‌گری
2- قالب تزریق پلاستیک
3-  آهنگری
4-  پرس

دستگاه تزریق پلاستیک

ریخته‌گری، به فرایند شکل‌ دادن فلزات از طریق ذوب، ریختن مذاب در محفظه‌، سرد کردن و انجماد آن داخل محفظه گفته می شود. ریخته گری روشی است که خود به سه دسته  تقسیم می‌شوند که هر یک از این روش ها کاربردهای خاصی دارند: 

1-  دایکاست (High pressure)
2-  ریژه (low pressure)
3-  ماسه‌ای (sand)

انواع قالب ها بر اساس ماده پر شونده 

قالب های طراحی شده و ساخته شده بسته به اینکه با چه ماده ای پر شوند و این ماده با چه روش به آن ها تزریق شود، تقسیم بندی شده ونام های مختلفی را به خود اختصاص می دهند:

 قالب‌های پلاستیک – فلزی – سیمانی – گلی – گچی – ازبست – شیشه – کاغذ – پلیمر – سرامیک – چوب – پارچه – فوم – سنگ – مواد خوراکی و … می باشد. قالب‌ها بر اساس شکل دهی وشیوه کار روی محصول: پرسی – تزریقی – فشاری – درون گرمایی درون سرمایی – برشی – فرم دهی – خم کاری – اکسترود – لرزشی – فشار هیدرولیک – فشار باد – فشار اب – سایشی و… نمونه هایی از این تنوع هستند. 

معرفی قالبسازی فن آورپلاستیک

گروه فن آور پلاستیک (تکنیک پلاستیک) در سال ۱۳۷۹ در راستای ساخت قالب های صنعتی تاسیس گردید، و پس از ۵ سال با افزودن واحد طراحی و مدل سازی به مجموعه، به فعالیت خود ادامه داد. این مجموعه در حال حاضر با تکیه بر دانش و تجربه نزدیک بر دو دهه حضور خود در زمینه طراحی و ساخت و با به کار گیری متد های روز جهانی توانسته جایگاه خوبی در عرصه صنعت کشور کسب نماید. شرکت فن آور پلاستیک آماده خدمات رسانی طراحی و ساخت این محفظه ها در تمامی شهر های زیر است:

دستگاه قالب سازی1- قالبسازی در تهران
2- تبریز
3- اصفهان
4- کرج
5-  زنجان
6-  مشهد
7-  شیراز

8-  سمنان

9. …

جهت مشاوره و راهنمایی در باره قالبسازی پلاستیک و هریک از طرح ها و سفارش از طریق خطوط ارتباطی ما با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

Comments for this post are closed.