چه مواد اولیه ای در قالب سازی پلاستیک استفاده می شود؟

مواد اولیه در ساخت قالب

مواد اولیه در قالب سازی پلاستیک کدامند؟ پلاستیک یکی از مواد رایج و گسترده استفاده در صنعت است که در تولید محصولات متنوعی نظیر بسته‌بندی، لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی و غیره به کار می‌رود. این مواد از ترکیبی از مواد اولیه تولید می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و استفاده‌های خاص خود را دارند.  انتخاب مواد اولیه در ساخت قطعات پلاستیکی یکی از مهمترین مراحل است.  این مرحله در کیفیت ساخت و کیفیت محصول تأثیر مستقیم دارد. اگر به طور خلاصه بخواهم بگویم انتخاب مواد اولیه بستگی به نوع محصول و کارایی آن دارد.

در این مقاله، ما به بررسی انواع مواد اولیه‌ای که در قالب‌سازی پلاستیک  و روش تزریق پلاستیک استفاده می‌شوند، می‌پردازیم.

یکی دیگر از پارمترهایی که در کیفیت قالب سازی پلاستیک  اهمیت دارد انتخاب مواد اولیه در ساخت قطعات پلاستیکی است. این مرحله در کیفیت تولید و  کیفیت  محصول نهایی تأثیر مستقیم دارد. اگر به طور خلاصه بخواهم بگویم انتخاب مواد اولیه بستگی به نوع محصول و کارایی آن دارد.اما معمولاً از پلاستیک ABS درقالب  تزریق پلاستیک استفاده می شود. این مواد دامنه تحمل دمایی بالایی دارد و پایدار بالایی داشته و خواص عایق بودن در آن قابل تأمل است. از ABS در تولید اسباب بازی های پلاستیکی مانند لگو ها، لوازم الکترونیکی و به طور کلی لوازم خانگی استفاده می شود. برای بررسی دیگر مواد اولیه و کاربردشان با ما همراه باشید.

مواد اولیه در قالب تزریق پلاستیک

ماده اولیه در تزریق پلاستیک

قالب تزریق پلاستیک یکی از مقرون به صرفه ترین و با سرعت ترین روش های قالب سازی پلاستیک در صنعت به حساب می آید. این فرایند می تواند با سرعت بالا از یک قطعه صنعتی به تعداد زیاد با شکلی یکسان تولید نماید. به طور کلی رایج ترین روش تولید پلاستیک در سراسر جهان قالب سازی پلاستیک است، از آنجایی که پلاستیک جایگزین بسیاری از مواد مانند شیشه و فلز در صنایع مختلف شده است، پلاستیک را پر مصرف ترین ماده دنیا می دانند. این کاربرد فراوان و گستردگی سبب شده که پلاستیک با فرمول های شیمیایی در تزریق پلاستیک استفاده شود.

در روش قالب تزریق پلاستیک قطعات صنعتی به تعداد بالا و با شکلی یکسان تولید می شود. نه تنها در ایران بلکه در جهان نیز این روش کاربردهای بسیاری دارد. از آنجایی که پلاستیک جایگزین بسیاری از مواد مانند شیشه و فلز در صنایع مختلف شده است، پلاستیک

مواد اولیه قالب تزریق پلاستیک

را پر مصرف ترین ماده دنیا می دانند. این کاربرد فراوان و گستردگی سبب شده که پلاستیک با فرمول های شیمیایی بسیار متنوع در تزریق پلاستیک استفاده شود. متخصصان معتقدند بسته به صنایع مختلف، کاربرد قطعه، سایز آن و… تعیین می کنند تا از کدام فرمول شیمیایی در فرایند تزریق استفاده شود. حال از کجا می توانیم تشخیص دهیم چه نوع پلاستیکی با این طیف گسترده برای تولید محصول ما مناسب است؟ خیلی ازکسانی که در قالب سازی فعالیت میکنند، انتخاب مواد اولیه را پیش از طراحی محصول مورد نظر و طراحی قالب آن کاری اشتباه می دانند. آن ها معتقدند این طرح اولیه و پرینت سه بعدی آن است که می تواند در انتخاب بهترین متریال کمک کند. فرقی نمی کند که شما می خواهید یک سبد و سینی لوازم خانگی سفارش دهید و یا یک قطعه خودرو، یک چرخ دنده ساده و یا یک سرسوزن پزشکی، مشاوران شرکت فن آورپلاستیک آماده اند تا سؤالات شما را در زمینه انتخاب مواد اولیه پاسخ گو باشند.

متخصصان معتقدند بسته به صنایع مختلف، کاربرد قطعه، سایز آن و … تعیین می کنند تا از کدام فرمول شیمیایی در فرایند تزریق استفاده شود. حال از کجا می توانیم تشخیص چه نوع پلاستیکی با این طیف گسترده برای تولید محصول ما مناسب است؟

خیلی ازکسانی که در قالب سازی فن آور پلاستیک فعالیت میکنند، انتخاب مواد اولیه را پیش از طراحی محصول مورد نظر و طراحی قالب آن کاری اشتباه می دانند. آن ها معتقدند این طرح اولیه و پرینت سه بعدی آن است که می تواند در انتخاب بهترین مواد اولیه ساخت قطعات پلاستیکیمتریال کمک کند.

فرقی نمی کند که شما می خواهید یک سبد و سینی لوازم خانگی سفارش دهید و یا یک قطعه خودرو، یک چرخ دنده ساده و یا یک سرسوزن پزشکی، مشاوران فن آورپلاستیک آماده اند تا سؤالات شما را در زمینه انتخاب مواد اولیه پاسخ گو باشند. اگر نیاز به مشاوره سریع و مستقیم در رابطه با طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک داشتید می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۹۱۲۷۳۸  تماس حاصل فرمایید.

انواع مواد اولیه مورد استفاده در قالب سازی پلاستیک:

  • اکریلیک (PMMA)

یکی دیگر ازمواد اولیه در قالب سازی پلاستیک، اکریلیک است. این ماده  یک ماده پلاستیکی شفاف و سخت که به عنوان پلکسی گلاس نیز در صنعت شناخته می شود. این ماده معمولاً برای ساخت قطعات الکتریکی  خودرویی استفاده می شود. PMMA ماده ای است که اگر به دور بر خود نگاهی بیندازید به وفور قطعاتی را می بینید که با آن ساخته شده اند و شما در طول روز با آن ها زیاد سر و کار دارید. به اکریلیک در تزریق پلاستیک عنوان مثال لنزهای عینک، رنگهای اکرولیک معروف و حتی ناخن های مصنوعی را از نوعی اکرولیک می سازند. از مهم‌ترین ویژگی های این ماده که کاربرد آن را بسیار وسیع کرده است می توان به شفافیت طبیعی و خواص رنگ پذیری بالا اشاره کرد. البته در صنعت این ماده  به صورت شفاف مات نیز تهیه می شود که کاربرد های دیگری به آن می بخشد. ویسکوزیته ذوب PMMA بالاست و برای اینکه شیارها و سوراخ های محفظه را پر کند باید نازل تزریق بزرگ باشد. در محصولات پلاستیکی که با PMMA ساخته می شوند اگر مقاومت قطعه تولیدی را بخواهند بالا ببرند دمای ذوب را پایین می آورند. به برخی از ویژگی های این ماده اشاره کردیم اما حالا می خواهیم بررسی کنیم

مزیت PMMA نسبت به دیگر مواد پلاستیکی در چیست؟

شفافیت – در میان شفاف ترین پلاستیک های موجود در صنعت است.

اکریلیک در تزریق پلاستیک

مقاومت در برابر آب و هوا – در برابر رطوبت و تغییر رنگ نور ماوراء بنفش مقاومت می کند.

مقاومت شیمیایی – تحت تأثیر آب و اسیدهای ضعیف و محلول های قلیایی قرار نمی گیرد.

سختی سطح – استحکام ضربه خوب و به طور کلی استحکام بالایی دارد.

ثبات ابعادی – محصول را با هر ابعادی طراحی کنند پس از فرایند تولید در همان ابعاد تحویل می گیرند.

  • آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)  در قالب سازی پلاستیک

ABS را نوعی ترموپلاستیک می دانند. این ترموپلاست پرکاربردترین و متداول ترین مواد اولیه در تزریق پلاستیک شناخته می شود. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این ماده نقطه ذوب نامشخص است به همین دلیل به داشتن دامنه دمایی وسیع معروف است. ABS در تزریق پلاستیکABS نوعی تری‌پلیمر هم شناخته می شود و دارای سه مونومر متفاوت است که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خودشان را دارند. کاربرد این مواد در تزریق پلاستیک فراوان است. یکی از کاربردهای آن ساخت نمونه اولیه است. یکی دیگر از کاربردهای مهم آن عدم واکنش شیمیایی با مواد غذایی است. به همین دلیل در ساخت ظروف پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف که با غذا در تماس هستند بسیار کاربرد دارد. در صنعت بسته بندی مواد غذایی با ظرف پلاستیکی، ABS بسیار پرکاربرد است. از دیگر مزایا این ماده هم می توانیم به صنعت اسباب بازی، لوازم خانگی و خودرو سازی اشاره کنیم.

مزایای ABS نسبت به دیگر پلاستیک ها

مقاومت در برابر ضربه – فرمولاسیون لاستیک مانند ABS، آن در برابر ضربه انعطاف پذیر می کند

ABS در تزریق پلاستیک

سختی سطح – به دلیل فرمولاسیون های خاص مقاومت سطحی بالایی دارند.

مقاومت شیمیایی – تحت تأثیر قلیایی ها، آب و اکثر اسیدهای معدنی قرار نمی گیرد

انقباض یکنواخت – پایداری ابعادی خوب

محدوده مقاومت دمایی وسیع – در برابر گرما مقاومت می کند و در سرما خرد نمی شود

قابلیت ماشینکاری – به راحتی پس از خنک شدن شکل می گیرد

  • پلی اتیلن در قالب تزریق پلاستیک ( HDPE)

پلی اتیلن بر اساس چگالی و انشعابات دارای گرید های مختلفی در صنعت است که تمامی این گرید ها در تزریق پلاستیک استفاده نمی شوند. (HDPE) یا پلی اتیلن با چگالی بالا، از مهم‌ترین انواع گریدهای پلی اتیلن است که در فرآیند تزریق پلاستیک نیز نقش به سزایی ایفا می‌کند. زمانی که یک کارفرما به قطعه پلاستیکی سخت با مقاومت بالا در برابر حرارت نیاز دارد، بهترین انتخاب HDPE است. بزرگترین کاربرد HDPE در صنعت بسته بندی مواد غذایی است، زیرا این ماده در برابر مواد غذایی هیچ واکنشی نداشته و بسیار بی خطر است. به همین دلیل ظرف نگهداری مواد غذایی، ظرف آشپزخانه، قفسه های یخچال و هر آنچه در تماس با مواد غذایی است را با HDPE می سازند. از کاربردهای دیگر این ماده علاوه بر مواد غذایی، بسته بندی محصولات شیمیایی خانگی مانند شوینده ها، شامپو، سفیدکننده ها و… است. اسباب بازی کودکان، جلیقه های ضد گلوله در ساختار خود پلی اتیلن دارند.

مزایای HDPE در تزریق پلاستیکHDPE در قالب تزریق پلاستیک

پایداری در صنعت – ساخته شده از مواد 100٪ قابل بازیافت

مقاومت شیمیایی – مقاوم در برابر خوردگی، زنگ زدگی و سایر مواد شیمیایی

مقاومت در برابر حرارت – در دماهای بالا ذوب نمی شود یا خورده نمی شود

درجه امنیت غذا – ایمن برای استفاده به عنوان بسته بندی و تجهیزات مواد غذایی

ارزان – می توان با قیمت پایین تولید انبوه کرد

  • مواد اولیه  نایلون (PA) در قالب سازی پلاستیک

نایلون یکی از پرکاربردترین مواد مورد استفاده در قالب تزریق پلاستیک است. اما این ماده به صورت تنها استفاده نمی شود، معمولاً با

طیف وسیعی از مواد دیگر ترکیب می شود تا ویژگی های آن را افزایش دهد. به دلیل دمای ذوب بالا و خواص اصطکاک کم، برای طیف نایلون در قالب تزریق پلاستیکگسترده ای از محصولات مانند طناب نایلونی، قطعات تقویت شده خودرو و حتی لباس کاربردی است.

مزایای نایلون در تزریق پلاستیک

اصطکاک کم – تحت اصطکاک زیاد گرم نمی شود

مقاومت شیمیایی – مقاوم در برابر خوردگی ناشی از مواد شیمیایی

مقاومت در برابر سایش – برای کاربردهای الاستیک و لباس مفید است

قابل تطبیق – می تواند با بسیاری از انواع دیگر مواد پلاستیکی ترکیب شود

  • پلی کربنات (PC)

پلی کربنات در قالب سازی پلاستیک

پلی کربنات یک ماده پلاستیکی مفید برای زمانی است که به شفافیت یا مقاومت در برابر ضربه بالا نیاز است. به همین دلیل، پلی کربنات بیشتر در عینک سازی استفاده می شود، اما از دیگر کاربرد های آن می توان به استفاده در لوله های چراغ های LED، پنجره های شفاف و تجهیزات ورزشی نیز اشاره نمود.

مزایای پلی کربنات:

مقاومت در برابر ضربه – در اثر ضربه خراشیده یا فرورفتگی پیدا نمی کند

مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش – در نور ماوراء بنفش خوردگی یا تغییر رنگ نمی دهد

  • پلی تریماید (PEI)

پلی تریمید که با نام Ultem نیز شناخته می شود، یک ماده آمورف با مقاومت حرارتی بسیار بالا در مقایسه با سایر پلاستیک ها است. این ماده به دلیل سختی و عملکرد گرمایی بالا، بیشتر در تجهیزات پزشکی، الکترونیک و قطعات پلاستیکی صنعتی استفاده می شود.PEI در قالب تزریق پلاستیک

مزایای استفاده از پلی تریماید:pe در قالب تزریق پلاستیک

سختی – پلاستیک سخت که برای کاربردهای صنعتی با ضربه بالا مفید است

مقاومت در برابر حرارت – در دمای بالا ذوب نمی‌شود یا تاب نمی‌خورد

استحکام کششی بالا – در برابر ترک خوردن یا شکستن در شرایط سخت محیطی مقاومت می کند

مقاومت در برابر شعله – قابل اشتعال نیست و دود کم ایجاد می کند

  • قلم اپی پلی اکسی متیلن (POM)

پلی اکسی متیلن که به نام استال نیز شناخته می شود، یک پلیمر نیمه کریستالی است که بسیار سفت و سخت است و دارای سطح طبیعی براق است. با این ویژگی ها این ماده را به یک ماده مفید برای طیف وسیعی از صنایع معرفی کرده اند. استال بیشتر در مواد اولیه تزریق پلاستیک صنعت خودرو، لوازم خانگی و الکترونیک کاربرد دارد.

مزایای پلی اکسی متیلن در قالب تزریق پلاستیک :

polyoxymethylene در قالب تزریق پلاستیک

استحکام – محکم می ماند و به راحتی خم نمی شود

مقاومت در برابر ضربه – به اندازه کافی قوی و پایدار برای مقاومت در برابر ضربه های قوی

مقاومت در برابر حلال – به دلیل مواد شیمیایی و حلال ها خورده یا زنگ نمی زند

سطح براق – صاف و خواص بازتابی

  •  پلی پروپیلن (PP)

پلی پروپیلن یک پلاستیک با سطح طبیعی براق است و بسیار شبیه استال است. مقاومت شیمیایی و خواص ارتجاعی آن، آن را برای طیف گسترده ای از کاربردهای مرتبط با مواد غذایی، از جمله ظروف پلاستیکی آشپزخانه، بشقاب های قابل شستشو در ماشین ظرفشویی و ظروف نگهداری مفید می کند. از پلی پروپیلن به عنوان مواد اولیه تزریق پلاستیک  برای ساخت اسباب بازی ها، ظروف سخت چمدان و حتی قطعات خارجی خودرو استفاده می شود. شاید مهم‌ترین کاربرد این ماده را در قالب سازی بادی و ساخت قطعات بطری های آن بتوان مشاهده کرد.

مزایای پلی پروپیلن در قالب تزریق پلاستیک:

 شیمیایی – با اکثر بازها و اسیدها واکنش نشان نمی دهد

مقاومت در برابر خمش- بعد از خم شدن زیاد شکل خود را حفظ می کند

 الکتریکی – خواص عایق قوی دارد

خاصیت ارتجاعی – می تواند خم شود و بدون شکستن واقعاً تغییر شکل دهد

  • پلی استایرن (PS)

یکی دیگر از مواد اولیه در قالب سازی پلاستیک پلی استایرن است. این ماده پلیمری است که در طیف وسیعی از کاربردهای پلاستیک و فوم و در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به دلیل خواص خمشی، اغلب در کاربردهای لولایی مانند ظروف و بطری های مواد غذایی یکبار مصرف استفاده می شود. همچنین به طور گسترده ای برای ساخت عایق فوم سفت و سخت و ورق برای کف های لمینت استفاده می شود.

مزایای پلی استایرن به عنوان ماده اولیه در تزریق پلاستیک:PS در قالب تزریق پلاستیک

شفافیت نوری – می تواند برای محصولات پلاستیکی شفاف مفید باشد

درجه FDA – برای استفاده در هنگام بسته بندی مواد غذایی و مواد مصرفی بی خطر است

پایداری – مواد سفت و سخت مفید برای بسته بندی

ارزان – می توان با هزینه کم به تولید انبوه رسید

 

به هر نوع مواد اولیه در قالب سازی پلاستیک نیاز دارید، کارشناسان قالب سازی فن آور پلاستیک می توانند به شما کمک کنند! برای دریافت قیمت خدمات قالب سازی حرفه ای همین امروز با ما تماس بگیرید.

 

Comments for this post are closed.