چرا قالب تزریق پلاستیک یک انتخاب عالی برای بخش دفاع است؟

کاربرد قالب تزریق پلاستیک در صنایع دفاعیکاربرد قالب تزریق پلاستیک در صنایع دفاعی بسیار متنوع است از جمله ساخت اسلحه و ی سیم، ساخت خودروهای نظامی، ساخت ظروف عذا و قمقمه و …

از جنگ همیشه به عنوان یک یک اتفاق تلخ یاد می شود و تمام قوانین و بحث های جهانی حول محور کاهش این رخداد پیش می رود اما همیشه کشور های زیادی در جهان وجود دارند که به طور مستقیم و غیر مستقیم درگیر جنگ هستند. صنایع دفاعی یک کشور بخش مهمی است که دقت در آن بسیار بالا بوده و در این بخش اتکا به تجهیزات و ماشین آلات نقش کلیدی دارد.

داشتن تجهیزات دفاعی بادوام و با کارایی بالا می تواند به معنای واقعی کلمه نجات دهنده یک کشور و صنعت دفاعی آن باشد. از آن جایی که بیشتر تجهیزات در این بخش از پلاستیک ساخته شده است و یا در تولید تجهیزات از اجزاء پلاستیکی حتما استفاده شده است، قالب سازی پلاستیک در این صنعت نقش مهمی را ایفا می کند.

با توجه به اینکه دقت بالا و یکسان بودن قطعات بسیار پر اهمیت است قالب تزریق پلاستیک نقشی ایده­آل در این صنعت دارد. اجزای تولید شده به کمک قالب تزریق پلاستیک در بخش دفاعی یک کشور، مستحکم، همه کاره و مقاوم در برابر آب و هوا، مواد شیمیایی و سایش و پارگی هستند.

حال می خواهیم بدانیم که چرا از پلاستیک به عنوان ماده اولیه در ساخت تجهیزات دفاعی استفاده می شود؟ در وهله اول باید بگوییم که پلاستیک بر خلاف فلز، گرما یا الکتریسیته را هدایت نمی کند و در برخی شرایط آن را به انتخاب ایمن تری تبدیل می کند. قطعات تولید شده به کمک تزریق پلاستیک همچنین می توانند با مشخصات بسیار دقیق ساخته شوند، تمیز کردن و نگهداری آسان تر هستند و برای حمل و نقل و کارکرد سبک وزن هستند.

اغلب، دستیابی به جایگزینی برای تجهیزات یا ابزارهایی که در میدان جنگ شکسته می‌شوند بسیار زمان بر است، بنابراین داشتن قطعات قالب تزریق پلاستیک که می‌توان برای مدت طولانی به آن اعتماد کرد نیز ضروری است. در نهایت، نکته ای که نمی توان از آن چشم پوشی کرد این است که پلاستیک می‌تواند ارزان‌تر از سایر مواد قابل مقایسه باشد، که کمک می‌کند بودجه‌های دفاعی و نظامی امروزی بیشتر شود. حتی در مواردی که بیشتر به مشخصات و تکمیل‌های نظامی نیاز است.

کاربرد طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک در بخش های مختلف صنایع دفاعی

قالب تزریق پلاستیک یک روش قالب سازی پلاستیک است که کمک می تواند قطعات پلاستیکی با سرعت و دقت بالایی در مقدار انبوه تولید شوند. اما در این بخش می خواهیم بررسی کنیم چرا این روش و تکنیک قالب سازی در صنایع دفاعی و ساخت تجهیزات نظامی بسیار پر کاربرد شده است. طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک در صنایع دفاعی مزایا و کاربرد های زیادی در مقایسه با سایر  مواد و سایر روش های قالب سازی  دارد، اما ویژگی هایی متمایز این روش عبارتند از:

  1.  استحکام و وزن: در مقایسه با سایر فلزات و مواد، پلاستیک زمانی که با دیواره های نازک تر تولید می شود، استحکام و دوام خود را حفظ می کند. قالب تزریق پلاستیک جزء روش هایی است که قابلیت تولید تجهیزات با دیواره نازک و کیفیت بالا را دارد.
  2.  مقاومت در برابر خوردگی و الکتریکی: قالب های تزریق پلاستیک دفاعی یک مزیت بزرگ برای تولید تجهیزات نظامی و صنایع دفاعی است زیرا عایق هستند. پلاستیک یکی از مقاوم ترین عایق ها در برابر الکتریسیته است و برای تجمع استاتیکی و هدایت الکتریکی که نیروهای خدماتی در میدان با آن مواجه می شوند، عالی است. به عبارت دیگر این قطعات در تماس با شرایط شدید قرار می گیرند و باید طوری طراحی شوند که در محیط های سخت و کاربردهای سخت مقاومت طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک در صنایع دفاعیکنند و در عین حال عملکرد بهینه را ارائه دهند. فلزات نیاز به پوشش یا عملیات حرارتی ویژه ای دارند که از خوردگی محافظت می کنند. پلاستیک یک ماده مقاوم در برابر خوردگی درجه یک است که می تواند در محدوده دمایی گسترده مقاومت کند و آن را ماده ای عالی برای قالب گیری های تزریقی تاکتیکی می کند.
  3.  سازگاری برای کاربردهای مختلف: پلاستیک را می توان برای دماهای بالا تا پایین فرموله کرد و در عین حال استحکام و دوام را حفظ کرد. این قالب های تزریق نظامی را می توان به راحتی رنگ کرد تا محیط های با جزئیات خاص را برآورده کند.
  4.  قابلیت اطمینان: بسیار مهم است که بتوانیم اعتماد کنیم که این اجزا بدون تردید کار می کنند. این امر مستلزم دانش یک در طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک است. مانند دیگر صنایع، در صنایع دفاعی نیز پیدا کرد یک شرکت قالب سازی حرفه ای قدم مهمی است.
  5.  تکرارپذیری: فرآیندهای طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک یکی از روش های ساخت قالب است که در آن ثبات کیفیت، یکنواختی اجزا و تکرارپذیری فرآیند کاملا تضمین شده است.
  6.  کارایی: این فرآیند برای مدیریت حجم بالای قطعات با دقت بسیار بالا طراحی شده است. قالب تزریق پلاستیک با راندمان بالا و چرخش سریع عمل می کند، به ویژه برای دوره های تولید با حجم بالا بسیار مناسب می باشد.
  7.  دقت: از آنجایی که قالب تزریق پلاستیک دارای فناوری خودکار و اتوماتیک است، و بیشتر فرایند تولید توسط دستگاه ها صورت می گیرد، اجزاء قطعات تولیدی با دقت بالا با محصول نهایی مطابقت دارند.
  8. ارزش: این فرآیند منجر به ضایعات مواد بسیار کم و هزینه کم کار می شود. که قالب تزریق پلاستیک را به یک راه حل بسیار مقرون به صرفه با نتیجه با کیفیت بالا تبدیل می کند.
  9. پتانسیل بی پایان: پس از قالب گیری یک قطعه، خدمات ثانویه بی شماری می توانند آن را بیشتر سفارشی کنند. تکمیل و پوشش، ماشینکاری CNC، سوراخکاری و پرداخت همگی می توانند یک قطعه پلاستیکی با کارایی بالا را برای تناسب دقیق با پروژه شما تنظیم کنند.

تا به اینجا راجع به ویژگی های قالب تزریق پلاستیک در صنایع دفاعی صحبت کردیم. در ادامه کاربردهای مختلف قالب تزریق پلاستیک در صنایع دفاعی را بررسی می کنیم. این کاربرد ها عبارتند از:

ساخت تجهیزات ارتباطی 

داشتن تجهیزات ارتباطی فعال برای اکثر ماموریت های نظامی حیاتی است. پرسنل باید بتوانند در فواصل وسیع با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به تجهیزاتی که برای انتقال پیام استفاده می کنند تکیه کنند. در تجهیزات ارتباطی قطعات باید به طور دقیق ساخته شده و به طور مداوم برای تولید انبوه طراحی شوند. این سیستم اغلب نیاز به فرآیندهای تولید سریع برای تجهیزات ارتباطی دارد، جایی که قالب تزریق پلاستیک نیز می‌تواند مزایای زیادی ارائه دهد. طراحی قالب تزریق پلاستیک در این سیستم بسیار حیاتی است.

چراغ قوه و اسکوپ ها

قطعات الکترونیکی ظریف داخل تجهیزات مانند چراغ قوه و اسکوپ ها (مانند تلسکوپ) نیاز به حفاظت سختی دارند. روش‌های تزریق پلاستیک می‌توانند پوشش‌ها و پوشش‌هایی بادوام و مستحکم تولید کنند که سبک و مؤثر هستند. پلاستیک همچنین می تواند مات یا شفاف باشد و به اندازه کافی همه کاره باشد تا در قسمت های مختلف چراغ قوه از جمله اجزای محافظ لامپ استفاده شود.

هدست و رادیو

هدست ها و رادیوها نیز جزء تجهیزات نظامی به حسب می آیند که در تولید آن ها اجزاء پلاستیکی نقش اساسی دارند. اهمیت دقت در این اجزا به این علت است که، اجزای پلاستیکی دقیق، قابل اعتماد و سازگار در رادیوها و هدست‌ها برای برقراری ارتباط شفاف و بدون وقفه بسیار مهم هستند. از طرفی دیگر پلاستیک همچنین پوشش های قوی و ضد آب برای لوازم الکترونیکی ظریف داخل آن فراهم می کند.

فرآیند قالب  تزریق پلاستیک باعث می شود تا تولید انبوه در این اجزاء به راحتی انجام شود. این روش قالب سازی پلاستیک برای تجهیزات رادیویی که باید در تعداد بالا برای توزیع در بخش‌های دفاعی و نظامی تولید شوند، حیاتی است.

کلاه و وسایل حفاظتی

قالب تزریق پلاستیک در صنایع دفاعیویژگی اصلی مورد نیاز برای کلاه ایمنی و سایر وسایل حفاظتی، قدرت مقاومت در برابر ضربات سنگین و بالشتک برای محافظت از سر یا بدن داخل در برابر آسیب ناشی از ضربه است. پلاستیک های زیادی وجود دارند که می توانند چنین محافظتی را ارائه دهند.  و همچنین قابلیت قالب گیری دقیق را برای تناسب نزدیک و راحت دارند. پلاستیک را می توان در هر رنگی نیز تولید کرد، که برای تولید اقلامی که نیاز به استتار دارند، این ویژگی ضروری است.

غذاخوری و ظروف نوشیدنی

یکی از بخش های صنایع دفاعی که نقش مهم دارد اما در تجهیزات نظامی به آن توجه نمی شود بحث تغذیه سربازان است. در بحث تغذیه نیز بر خلاف اینکه تصر می شود که فلزات بیشتر کاربرد دارند باید بگوییم که ماهیت سبک و در عین حال قوی پلاستیک آن را به ماده ای عالی برای ساخت ظرف غذاخوری و ظروف آب تبدیل کرده است.

این ظرف اغلب باید در فواصل طولانی حمل شوند و قبل از مصرف نباید محتویات آن آلوده یا آسیب ببینند. پلاستیک همچنین می‌تواند بارها و بارها مورد استفاده مجدد قرار گیرد و می‌توان آن را تا سطح بالایی از تمیزی شستشو و ضدعفونی کرد. اینها نکاتی است که تنها با قالب تزریق پلاستیک می توان به آن ها رسید.

بست و قلاب کیت کیسه

کاربردهای بی شماری برای بست و قلاب کیت در تجهیزات نظامی و دفاعی وجود دارد. آنها کیسه ها را کنار هم نگه می دارند تا از ریختن محتویات در حین حمل و نقل جلوگیری کنند. آنها برای استحکام ساخته شده اند تا بتوانند وزنه های بزرگ و کیسه های کامل را حمل کنند.

اگر جنس این نگه دارنده ها از مواد شکننده باشد می توانند زمان ارزشمندی را هدر دهند و در مواقع نامناسب توجه سربازان را جلب کنند، بنابراین باید بادوام و محکم باشند. پلاستیک جزء معدود موادی است که می تواند این ویژگی ها را کنار هم داشته باشد.  به همین دلیل در ساخت این قلاب ها، بست ها و کیسه ها بسیار کاربرد دارد.

کاربرد قالب تزریق پلاستیک در قطعات خودروهای نظامی

کمتر کسی وجود دارد که از کاربرد قالب تزریق پلاستیک در صنعت خودروسازی اطلاع نداشته باشد. از مهمترین ویژگی هایی که قالب تزریق پلاستیک را در صنعت خودروسازی بسیار محبوب کرده است می توانیم به دوام بالا، انعطاف پذیری، سهولت در طراحی، دقت بالا در ساخت و ساخت قطعات یک شل و یک اندازه در میزان انبوه اشاره کنیم. این ویژگی ها سبب شدند که اکنون اکثر قطعات خودرو را از پلاستیک بسازند.

خودروهای نظامی نیز از این نیاز ها مستثنی نیستند با این تفاوت که این خودروها برخلاف خودروهای شهرب باید در شرایط سخت و زمین های ناهموار به کار خود ادامه دهند.  بنابراین دوام و عملکرد بالای اجزاء پلاستیکی در ان ها حیاتی است. از طرفی دیگر این تجهیزات باید به گونه ای باشند که به راحتی در دسترس و قابل تعویض باشد. کاربرد قالب تزریق پلاستیک در صنایع دفاعی این ویژگی ها را به راحتی فراهم می کند.

خودروهای نظامی باید در شرایط سخت و در زمین های ناهموار به کار خود ادامه دهند.  بنابراین دوام و عملکرد بالا برای اجزای پلاستیکی داخلی آنها حیاتی است.

کاربرد قالب تزریق پلاستیک در اجزای سلاح گرم

پلیمرهای مختلف پلاستیک به دلیل وزن سبک تر، افزایش مقاومت در برابر خوردگی و هزینه تولید کمتر، روز به روز در تولید سلاح گرم محبوب تر می شوند. تکنیک‌های قالب‌گیری تزریقی با دقت بالا برای چندین مؤلفه مختلف، از جمله پایه‌های باتوم، دستگیره‌ها، محافظ‌های دستی، اپتیک، غلاف‌ها و انبار مهمات هستند.

کاربرد قالب تزریق پلاستیک در صنایع دفاعی زیاد است اما شاید مهمترین آن در ساخت اسلحه و اجزاء اسلحه باشد. کشوری که اسلحه ندارد نمی تواند وارد جنگ شود هر چند بقیه اجزاء نظامی ان تکمیل باشد.

 

 

 

Comments for this post are closed.