نرم افزار های طراحی قالب پلاستیک

طراحی و ساخت قالب پلاستیک درب بطری

 نرم افزار طراحی قالب پلاستیک با استفاده از  IMOLD for SolidWorks ، Mold flow، Power mill (کتیا، سالید، سالیدوک و … ) سرعت بیشتری دارد.  این نرم افزارهای طراحی قالب باعث پیشرفت روز به  روز  قالب سازی صنعتی شده است. قالب‌های صنعتی که با استفاده از نرم‌افزار طراحی شده‌اند در مرحله تزریق پلاستیک دقیق‌تر عمل می‌کنند.

طراحی قالب پلاستیک اولین مرحله تولید قالب های صنعتی

نرم افزارهای قالب پلاستیک کدامند؟ امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی هم در بخش ماشین‌ افزار (به‌ ویژه ورود ماشین‌های CNC) و هم در بخش نرم‌افزار، صنعت قالب سازی  پیشرفت هایی داشته است. این پیشرفت هم از حیث کاهش زمان ساخت و هم ازنظر قابلیت  قالب‌های صنعتی با فرم‌های پیچیده پیشرفت قابل‌ توجهی را به خود دیده است. پروسه تولید قالب‌های صنعتی به دو بخش طراحی و ساخت تقسیم می‌شود. در بخش طراحی قالب های پلاستیک با نرم افزار، مهندس طراح با توجه به دانش و تجربه خود ، اجزاء ، شکل و همچنین سیستم راهگاهی محفظه را طراحی می کنند. این مهندسان با استفاده از نرم افزارهایی مانند نرم افزار Solidworks ، Mechanical Desktop ، CATIA   محفظه ها را طراحی می کنند.

این مهندسان با استفاده از نرم افزار مدل سه بعدی قالب پلاستیک را می‌سازد.

این مدل سه بعدی مبنای ماشینکاری قالب های صنعتی به وسیله ماشین CNC قرار می‌گیرد، سپس بعد از اتمام عملیات ماشینکاری فرایند مونتاژ محفظه انجام می‌شود. در قالب سازی فن آور پلاستیک بعد از مرحله طراحی  نوبت به مرحله تولید می‌رسد.

در اینجا ماشینکاری اجزای محفظه روی چوب به وسیله ماشین فرز CNC صورت می‌گیرد. اپراتور ماشینکاری با نرم افزار پاورمیل PowerMill برنامه ماشینکاری را روی مدل سه بعدی که طراح به او داده است در کامپیوتر اجرا می‌ کند.

معرفی نرم افزار IMOLD در طراحی قالب پلاستیک

IMOLD for SolidWorks یک افزونه یکپارچه و قدرتمند برای طراحی  است. که تلاش می کند تا فرایند طراحی  را ساده و خودکار کند. این افزونه با طراحی مؤثر و راهنمای قدم به قدم تا زمان کامل شدن طراحی محفظه همراه شما خواهد بود.

طراحی قالب پلاستیک

IMOLD for SolidWorks این توانایی را به طراحان می دهد تا به سادگی و با سرعت بالا طرحهای اولیه خود را در مدت زمان کمی طراحی کنند که این باعث افزایش بهره وری آنها خواهد شد.

این ابزار یکی از محصولات طلایی و تأیید شده برای سالیدورک است و ضمن ساده و جذاب کردن فرایند طراحی، امکان مونتاژ هزاران قطعه با عملکرد مطلوبی را در اختیار شما قرار میدهد. این نرم افزار در تولید قالب های صنعتی باعث سرعت قسمت طراحی شده است.
شما چه از اجزاء استاندارد و چه از اجزاء سفارشی برای طراحی استفاده کنید، در هر حال IMOLD طراحان را قادر به تولید اجزای جدید و سفارشی می کند و آنها را با استانداردهای شرکت ترکیب می کند. نرم افزار آی ملد در طراحی قالب های پلاستیک ابزاری بسیار کارآمد و یک راهنمای گام به گام در روند طراحی است. این نرم افزار با بالا بردن سطح بهره وری بوسیله کاهش زمان تولید و افزایش دقت، مهندسان رشته مکانیک را به یک متخصص طراح بی نظیر مبدل می سازد.

منوی نرم افزار آی ملد برای طراحی قالب پلاستیک 

منوهای هوشمند IMOLD باعث شده تا یادگیری این افزونه بسیار آسان شود و با کمترین هزینه برای آموزش IMOLD این ابزار، امکان بازگشت سریع سرمایه وجود دارد. در حال حاضر این ابزار شامل چندین ماژول به شرح ذیل است :
– Project Control
– Core/Cavity Builder
– Mold Layout Design
– Feed System Design
– Moldbase Design
– Ejector Design
– Slider/Lifter Design
– Cooling Channel Design
– Components/Screws
– Drawings
– Electrode Design
نرم افزار IMOLD زمان طراحی  را به صورت چشمگیری کاهش می دهد. ابزارهای گسترده این محصول برای طراحی محفظه، انجام سخت ترین و خسته کننده ترین کارها را خیلی ساده می کند. کارهایی که قبلاً روزها طول می کشید، اکنون در چند ساعت قابل انجام است.
IMOLD for SolidWorks عصاره یک دهه تلاش و تجربه در حوزه طراحی انواع محفظه ها با کامپیوتر است. این نرم افزار امروز به عنوان یک راه حل بهینه برای نیازهای پیچیده و در حال رشد صنعت طراحی  به جامعه مهندسی ارائه شده است.

نرم افزار imold پس از یک دهه فعالیت در زمینه های طراحی های صنعتی، امروزه یکی از قابل توجه ترین پلاگین های نرم افزار سالیدورکز، این شاهکار شرکت بزرگ داسالت سیستم است.

مراحل کار با نرم افزار  imold برای سالیدورک

افزونه IMold یکی از محبوبترین افزونه های نرم افزار سالیدورک است و برای ساخت قالب  تزریق پلاستیک می باشد. عملکرد این افزونه بسیار مشابه با افزونه نرم افزار 3D Quick Mold نیز می باشد.
مراحل طراحی با نرم افزار IMold شامل موارد زیر است :

طراحی و ساخت قالب های کشاورزی پلاستیک

1- آماده سازی قطعه
2- مدیریت پروژه طراحی قالب
3- جدایش Core و Cavity و Sidecore
4- چیدمان قالب
5- Feed System – Runners + Gatings
6- طراحی و مونتاژ کفشک های قالب
7- طراحی و مونتاژ اسلایدر و لیفتر
8- طراحی چیدمان سیستم پران ها
9- طراحی کانال خنک کاری
10- ایمپورت و مونتاژ قطعات آماده استاندارد از کتابخانه نرم افزار
11- تهیه نقشه های ساخت یا Drawing
12- طراحی ابزارهای اسپارک

معرفی نرم افزار Mold flow

بالغ بر بیست سال از شبیه سازی جریان مذاب پلیمرها در محفظه ها می گذرد. طراحی تزریق پلاستیک ها با استفاده از نرم افزار های مختلف شبیه سازی فرآیند تزریق از دو جنبه حائز اهمیت است.

نخست آنکه با شبیه سازی جریان مذاب در یک محفظه فرضی می توان تمام نقاط ضعف محفظه های صنعتی را شناسایی کرد و قبل از ساخت، آن اقدامات اصلاحی را اعمال نمود. سرعت پایین ساخت و قالب سازی همراه با حدس و خطا یکی از مهمترین دغدغه های قالب سازان سنتی ایرانی است. امروزه شبیه سازی جریان مذاب در یک محفظه فرضی قبل از ساخت محفظه تقریباً در اکثر شرکت های بزرگ دنیا در این زمینه، ضروری و اجتناب ناپذیر است.

کیفیت بالای محفظه ها و الگوهای ساخته شده در این شرکت ها، با حداقل مشکلات و خرابی و همچنین سرعت بالای طراحی، یکی از ثمرات استفاده از نرم افزارهای شبیه ساز می باشد.

 ساخت قالب های پلاستیک صنعتی

آموزش نرم افزار Power mill

نرم افزار PowerMill یکی از قدرتمندترین و برجسته ترین نرم افزارهای سری CAM می باشد . این نرم افزار در جهت تهیه مسیر حرکت ابزار در دستگاههای فرز CNC کاربرد دارد .در این زمینه نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارند.

بی شک برجسته ترین آنان نرم افزار PowerMILL محصول شرکت Delcam می باشد .

این نرم افزار به علت توانمندیهای بی نظیر، سادگی کار، ارائه نتایج بی نقص در صنایع صنعتی مختلفی دارد . مثل: ساخت قالب های صنعتی و قطعه سازی،قالب سازی،خودروسازی و هوافضا در سطح دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

Comments for this post are closed.