قالب سازی قطعات صنعتی پیچیده 

قالب سازی قطعات پیچیده

قالب سازی قطعات صنعتی یک فرایند پیچیده است که با استفاده از آن صنعتگران به تولید قطعه پیچیده  می پردازند،  برای  ساخت قالب سه بعدی از دستگاه های صنعتی و حرفه ای استفاده می شود. قالبسازی با طرح های سه بعدی را به کمک دستگاه های  CNC انجام می دهند.

اما همیشه فرایند تولید قطعات پیچیده نیستند…

قالب سازی قطعات پیچیده سه بعد به کمک CNC

قالب سازی قطعات پیچیده صنعتی، زمانی که طراحی محفظه توسط یک قالب ساز صورت می گیرد، اگر طرح سه بعدی ، دارای پیچیدگی باشد  و نیاز به مونتاژ داشته باشد، می توان قطعات و قسمت های مختلف محفظه را به کمک دستگاه های CNC ماشین کاری کرده و سپس مونتاژ نمود. دستگاه های CNC در شرکت  فن آورپلاستیک در واحد CNC،  به عنوان پرینترهای سه بعدی صنعتی شناخته می شوند.  که به کمک آن ها قالب های صنعتی پیچیده و سه بعدی ساخته می شود.

اما همیشه قطعات صنعتی و محفظه های صنعتی پیچیده نیستند. این محفظه ها همیشه با استفاده از دستگاه های CNC طراحی و تولید نمی شوند.

ساخت قالب پلاستیک و قطعات با سایزهای مختلف

  به طور کلی روش های تولید صنعتی را به چهار گروه تقسیم بندی می کنند:

  • ریخته گری
  • تزریق پلاستیک
  • آهنگری
  • پرس

 

این 4 روش، به عنوان روش های  صنعتی شناخته می شود که با استفاده از این روش ها، کارگاه ها به تولید قطعات صنعتی، قطعات فلزی، قطعات پلاستیک و … می پردازند. در این مقاله قصد داریم به طور اجمالی در رابطه با این روش ها صحبت کنیم.

  1. قالب ریخته گری روشی برای ساخت قطعات فلزی

ریخته گری فرایندی است که طی آن یک مایع مذاب فلزی داخل یک محفظه ریخته می شود،  که نتیجه این فرایند تولید یک قطعه صنعتی است. برای انجام عملیات ریخته گری  محفظه نیاز است و قبل از شروع فرآیند ریخته گری ابتدا یک شرکت باید محفظه مناسب و متناسب با شکل قطعه مورد نظر طراحی و تولید نماید که این فرایند به ساخت قالب معروف است.

با توجه به جنس، ویژگی های قطعه و فرایند های طول ساخت، ریخته گری به روش های مختلفی انجام می شود.

  • روش دایکاست (Die cast)
  • ریژه (Gravity)
  •  روش ماسه ای

 قالب سازی دایکاست و ساخت قطعات فلزی

ساخت قالب دایکاست

قالب سازی دایکاست فرایندی است که طی آن یک محفظه دائمی فلزی  در فرایند ریخته گری توسط دستگاه تحت فشار، قطعات صنعتی تولید می کند. بنا بر همین تعریف این روش  دایکاست به ریخته گری تحت فشار نیز معروف است. طی این فرایند یک مایع مذاب آلومینیوم یا روی  به درون یک محفظه تزریق شده و فرایند قطعه سازی انجام می شود. از مهم‌ترین مزایای تولید قطعه به روش دایکاست،  می توان به تولید قطعات بسیار با کیفیت در تعداد بالا اشاره نمود. در این روش مراحلی چون لیسه گری، سنگ زنی و سوراخ کاری حذف می شود.  به همین دلیل هم  در زمان و هم در هزینه صرفه جویی شده و قطعات با هزینه ای مناسب و در کوتاه ترین زمان آماده می شوند. ساخت دایکاست مانند دیگر روش ها نیاز به تجربه و علم به روز دارد.

  • ساخت قطعات پیچیده به کمک قالب سازی ریژه

قالب ها فشار پایی فرایند ساخت پیچیده ای دارد. در این روش  تولیدکننده باید دارای دانش نوین و تکنولوژی پیشرفته باشد. علت پیچیدگی این روش ساخت طراحی سیستم راهگاهی است  به همین دلیل هزینه طراحی در این روش کمی بالاتر از دیگر روش ها است. به طور کلی  ریژه نسبت به  دایکاست هزینه بالاتری دارد  اما نتیجه کار محفظه هایی بسیار سبک و کوچک‌تر از دایکاست است. از ریژه برای ساخت قطعات آلمینیومی که ضخامت یکنواختی ندارند،  قطعاتی که تخلخل ندارند و از همه مهم‌تر کیفیت بالایی باید داشته باشند، استفاده می شود.

فرایند قالب سازی ماسه ای

برای ساخت این محفظه از ماسه و مواد چسبنده مثل خاک رس استفاده می شود. ماسه های به کمک مواد چسبنده در چارچوب دو قاب یا چهار قاب قرار گرفته و تشکیل فلاسک می دهند  و مواد مذاب فلزی داخل این فلاسک ریخته می شود. از مهم‌ترین ویژگی های این روش  تحمل دمای بسیار بالا است  حتی از مواد مذاب فولادی نیز در این روش می توان استفاده کرد.

قالب تزریق پلاستیک روشی برای ساخت قطعات پلاستیکی

تزریق پلاستیک روشی برای ساخت قالب

قالب تزریق پلاستیک یک روش قالب سازی پلاستیک است که طی آن مواد مذاب تحت فشار به درون یک محفظه تزریق شده،  که نتیجه کار تولید قطعات خانگی و صنعتی می شود. محفظه هایی که در تزریق استفاده می شوند از جنس فولاد و فلز هستند. این محفظه ها  شامل دو بخش ثابت و متحرک تقسیم می شوند.

ای فرایند خود به روش های زیادی انجام می شود. اما بهترین روش برای اینکه قطعات پلاستیکی یکنواخت و یکدست داشته باشید استفاده از تولید تزریق پلاستیک  است. طراحی و ساخت  در این روش بر اساس نظر مشتری و نحوه ساخت قطعه انجام می شود. قطعات پلیمری که به کمک تزریق ساخته می شوند در صنعت خودرو،  لوازم خانگی، صوتی و تصویری، آشپزخانه ها، اسباب بازی ها و به طور کلی در تمامی جنبه های پزشکی کاربرد دارند.

 قالب آهنگری

فرایند تولید قطعه به کمک ضربات چکش به قالب را  آهنگری می گویند. در این فرایند فلزات گداخته یا تحت فشار داخل محفظه رفته و  سپس با ضربات چکش به محفظه می توان به قطعه مورد دست پیدا کرد. طراحی و ساخت محفظه های آهنگری نیاز به دانش بالایی دارد زیرا این محفظه ها باید دارای مقاومت بسیار بالایی باشند البته در این فرایند باید به  خواص مواد اولیه، استحکام، میزان چکش خواری و حساسیت به تغییرات دمایی و غیره توجه ویژه داشت.

روش آهنگری شامل دو بخش می شوند،  که در طراحی محفظه های آهنگری بزرگترین سطح مقطع را به عنوان خط جدایی دو محفظه در نظر می گیرند. در زمان فرایند  آهنگری نیز از این سطح مقطع،  دو محفظه به هم جفت شده و از حرکت های عرضی اضافه جلوگیری می شود. فرایند طراحی و ساخت آهنگری نیز به تخصص و دانش بالایی دارد.

 قالب پرس 

یکی از پرطرفدار ترین روش های صنعتی ساخت قطعات به کمک پرس است. پرس، ماشینی است كه انرژی و نیروی بزرگی را برای جداسازی، شكل دادن و اتصال قطعات فراهم می كند. نیروی لازم برای انجام كار،  به روش مكانیكی، هیدرولیكی يا با تبديل انرژی جنبشی به انرژی شكل دهی تأمین می شود. در این روش حتماً باید از مواد اولیه استفاده شود که شکل پذیری بالایی دارند. روش های مختلف پرس شامل فرم دادن، پرس کردن، خم کردن، کشش قطعات و … می باشد.

قالب سازی فن آور پلاستیک

و در آخر

شرکت  فن آور پلاستیک در زمینه تولید قطعات صنعتی،  قطعات پلاستیکی، قطعات کشاورزی  و قطعات خانگی دارای تجربه 10 ساله است. این شرکت از انواع این روش ها را برای ساخت قطعات استفاده می کند. شعار ما تبدیل ایده به محصول است. برای دریافت مشاوره در رابطه با ایده و محصولات خود با شماره ۰۹۱۲۰۹۱۲۷۳۸ واحد بازرگانی تماس حاصل فرمایید.

 

Comments for this post are closed.