قالب سازی قطعات صنعتی پیچیده 

قالب سازی قطعات پیچیده

قالب سازی قطعات یک فرایند صنعتی است که با استفاده از آن صنعتگران به تولید قطعه پیچیده  می پردازند،  برای قالب سازی و ساخت قالب سه بعدی از دستگاه های صنعتی و حرفه ای استفاده می شود. قالبسازی با طرح های سه بعدی را به کمک دستگاه های  CNC انجام می دهند.

اما همیشه فرایند تولید قطعات پیچیده نیستند…

قالب سازی قطعات پیچیده سه بعد به کمک CNC

زمانی که طراحی قالب توسط یک قالب ساز صورت می گیرد، اگر طرح سه بعدی قالب، دارای پیچیدگی باشد  و نیاز به مونتاژ داشته باشد، می توان قطعات و قسمت های مختلف قالب را به کمک دستگاه های CNC ماشین کاری کرده و سپس مونتاژ نمود. دستگاه های CNC در شرکت قالب سازی فن آورپلاستیک در واحد CNC،  به عنوان پرینترهای سه بعدی صنعتی شناخته می شوند.  که به کمک آن ها قالب های صنعتی پیچیده و سه بعدی ساخته می شود.

اما همیشه قطعات صنعتی و قالب های صنعتی پیچیده نیستند. قالب های صنعتی همیشه با استفاده از دستگاه های CNC طراحی و تولید نمی شوند.  به طور کلی روش های تولید قالب های صنعتی را به چهار گروه تقسیم بندی می کنند:

 • ساخت قالب پلاستیک
  ساخت قالب پلاستیک

  قالب ریخته گری

 • قالب تزریق پلاستیک
 • قالب آهنگری
 • قالب پرس

این 4 روش، به عنوان روش های قالب سازی صنعتی شناخته می شود که با استفاده از این روش ها، قالب ساز به تولید قطعات صنعتی، قطعات فلزی، قطعات پلاستیک و … می پردازند. در این مقاله قصد داریم به طور اجمالی در رابطه با این روش های قالب سازی صحبت کنیم.

 1. قالب ریخته گری روشی برای ساخت قطعات فلزی

ریخته گری فرایندی است که طی آن یک مایع مذاب فلزی داخل یک قالب ریخته می شود،  که نتیجه این فرایند تولید یک قطعه صنعتی است. برای انجام عملیات ریخته گری  قالب نیاز است و قبل از شروع فرآیند ریخته گری ابتدا یک قالب ساز باید قالب مناسب و متناسب با شکل قطعه مورد نظر طراحی و تولید نماید که این فرایند به ساخت قالب معروف است.

با توجه به جنس، ویژگی های قطعه و فرایند های طول قالب سازی،  قالب ریخته گری به روش های مختلفی انجام می شود.

 • قالب سازی به روش دایکاست (Die cast)
 • قالبسازی ریژه (Gravity)
 • قالب سازی به روش ماسه ای
 • فرایند قالب سازی به کمک قالب سازی دایکاست

ساخت قالب دایکاست

قالب سازی دایکاست فرایندی است که طی آن یک قالب دائمی فلزی  در فرایند ریخته گری توسط دستگاه تحت فشار، قطعات صنعتی تولید می کند. بنا بر همین تعریف قالب سازی دایکاست به ریخته گری تحت فشار نیز معروف است. طی این فرایند یک مایع مذاب آلومینیوم یا روی  به درون یک قالب تزریق شده و فرایند قطعه سازی انجام می شود. از مهم‌ترین مزایای تولید قطعه به روش دایکاست،  می توان به تولید قطعات بسیار با کیفیت در تعداد بالا اشاره نمود. در این روش مراحلی چون لیسه گری، سنگ زنی و سوراخ کاری حذف می شود.  به همین دلیل هم در زمان و هم در هزینه قالب ساز صرفه جویی شده  و قطعات با هزینه ای مناسب و در کوتاه ترین زمان آماده می شوند. ساخت قالب دایکاست مانند دیگر روش های قالب سازی نیاز به تجربه و علم به روز دارد.

 • فرایند قالب سازی به کمک قالب سازی ریژه

قالب سازی ریژه یا قالب ها فشار پایی فرایند ساخت قالب پیچیده ای دارد. در این روش  قالبساز باید دارای دانش نوین و تکنولوژی پیشرفته باشد. علت پیچیدگی این قالب ها طراحی سیستم راهگاهی است  به همین دلیل هزینه طراحی قالب در این روش کمی بالا است. به طور کلی قالب سازی ریژه نسبت به قالب سازی دایکاست هزینه بالاتری دارد  اما نتیجه کار قالب هایی بسیار سبک و کوچک‌تر از دایکاست است. از قالب سازی ریژه برای ساخت قطعات آلمینیومی که ضخامت یکنواختی ندارند،  قطعاتی که تخلخل ندارند و از همه مهم‌تر کیفیت بالایی باید داشته باشند، استفاده می شود.

 • فرایند قالب سازی به کمک قالب سازی ماسه ای

برای ساخت این قالب از ماسه و مواد چسبنده مثل خاک رس استفاده می شود. ماسه های به کمک مواد چسبنده در چارچوب دو قاب یا چهار قاب قرار گرفته و تشکیل فلاسک می دهند  و مواد مذاب فلزی داخل این فلاسک ریخته می شود. از مهم‌ترین ویژگی های این روش قالب سازی تحمل دمای بسیار بالا است  حتی از مواد مذاب فولادی نیز در این روش می توان استفاده کرد.

 1. قالب تزریق پلاستیک روشی برای ساخت قطعات پلاستیکی

تزریق پلاستیک
قالب تزریق پلاستیک

قالب تزریق پلاستیک یک روش قالب سازی پلاستیک است که طی آن مواد مذاب تحت فشار به درون یک قالب تزریق شده،  که نتیجه کار تولید قطعات پلاستیک خانگی و صنعتی می شود. قالب هایی که در تزریق پلاستیک استفاده می شوند از جنس فولاد و فلز هستند. قالب های قالب سازی پلاستیک شامل دو بخش ثابت و متحرک تقسیم می شوند.

فرآیند تزریق پلاستیک خود به روش های زیادی انجام می شود. اما بهترین روش برای اینکه قطعات پلاستیکی یکنواخت و یکدست داشته باشید استفاده از قالب تزریق پلاستیک و تولید قالب تزریق پلاستیک  است. طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک بر اساس نظر مشتری و نحوه ساخت قطعه انجام می شود. قطعات پلاستیکی که به کمک تزریق پلاستیک ساخته می شوند در صنعت خودرو،  لوازم خانگی، صوتی و تصویری، آشپزخانه ها، اسباب بازی ها و به طور کلی در تمامی جنبه های پزشکی کاربرد دارند.

 1. قالب سازی به کمک قالب آهنگری

فرایند تولید قطعه به کمک ضربات چکش به قالب را قالبسازی آهنگری می گویند. در این فرایند فلزات گداخته یا تحت فشار داخل قالب رفته و  سپس با ضربات چکش به قالب می توان به قطعه مورد دست پیدا کرد. طراحی و ساخت قالب های آهنگری نیاز به دانش بالایی دارد زیرا این قالب ها باید دارای مقاومت بسیار بالایی باشند البته در این فرایند باید به  خواص مواد اولیه، استحکام، میزان چکش خواری و حساسیت به تغییرات دمایی و غیره توجه ویژه داشت.

قالب های آهنگری شامل دو بخش می شوند،  که در طراحی قالب های آهنگری بزرگترین سطح مقطع را به عنوان خط جدایی دو قالب در نظر می گیرند. در زمان فرایند قالب سازی آهنگری نیز از این سطح مقطع،  دو قالب به هم جفت شده و از حرکت های عرضی اضافه جلوگیری می شود. فرایند طراحی و ساخت قالب آهنگری نیز به تخصص و دانش بالایی دارد.

 1. قالب سازی به روش قالب پرس

یکی از پرطرفدار ترین روش های قالب سازی صنعتی ساخت قطعات به کمک پرس است. پرس، ماشینی است كه انرژی و نیروی بزرگی را برای جداسازی، شكل دادن و اتصال قطعات فراهم می كند. نیروی لازم برای انجام كار،  به روش مكانیكی، هیدرولیكی يا با تبديل انرژی جنبشی به انرژی شكل دهی تأمین می شود. در این روش حتماً باید از مواد اولیه استفاده شود که شکل پذیری بالایی دارند. روش های مختلف قالب سازی پرس شامل فرم دادن، پرس کردن، خم کردن، کشش قطعات و … می باشد.

و در آخر

شرکت قالب سازی فن آور پلاستیک در زمینه تولید قطعات صنعتی،  قطعات پلاستیکی، قطعات کشاورزی  و قطعات خانگی دارای تجربه 10 ساله است. این شرکت از انواع روش قالب سازی برای ساخت قطعات استفاده می کند. شعار ما تبدیل ایده به محصول است. برای دریافت مشاوره در رابطه با ایده و محصولات خود با شماره 09121832488 واحد بازرگانی تماس حاصل فرمایید.

قالب سازی قطعات صنعتی پیچیدهقالب سازی قطعات صنعتی پیچیده

قالب سازی صنعتیساخت قالب فولادی

 

Comments for this post are closed.