طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک

طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک

ساخت قالب تزریق پلاستیک و قالب سازی پلاستیک در شرکت قالب سازی فن آور پلاستیک در سال 1379 به صورت رسمی آغاز شده است. این شرکت با داشتن بیش از دو دهه تجربه و دانش فنی، نیروهای متخصص و همچنین انواع ماشن آلات به روز در این صنعت همواره بیشگام بوده است.

قابل ذکر است تمام مراحل قالب سازی در این شرکت  از ابتدا که ایده پردازی و طراحی قالب می باشد تا ساخت قالب و در نهایت تولید قطعه توسط متخصصین این شرکت با بالاترین استاندارها و به بهترین نحو انجام می شود. شرکت فن آورپلاستیک واحد تزریق پلاستیک خود را با تجهیزات کامل به صورت مجزا راه اندازی نموده تا برای تست و تولید قطعاتی که قالب آن ها در همین شرکت طراحی و ساخته شده است بتواند پاسخگوی نیاز تولیدکنندگان و مشتریان خود باشد. به این ترتیب تمام مراحل از ایده اولیه تا تولید قطعه نهایی در این شرکت به صورت تخصصی انجام می پذیرد.

از مزایای انجام کار به این ترتیب می توان به احتمال بروز خطای کمتر، کوتاهتر شدن زمان پروژه، ایجاد تغییرات مورد نیاز احتمالی در طول پروژه، بهینه سازی پروژه و همچنین مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. 

شهر تهران مهمترین قطب اقتصادی ایران است که انواع صنایع در آن رونق دارند. قالبسازی در تهران نیز توسط شرکت های مختلف با روش های مختلف قابل رویت است. شرکت قالب تزریق پلاستیک در تهران، فن آورپلاستیک در سال ۱۳۷۹ در شهر تهران و شهرک های صنعتی پاکدشت و ورامین تاسیس شد. از دیگر شهرک های صنعتی تهران می توان به شریف آباد، تهران پارس، اشتهارد، چهاردانگه، شهر قدس و ... اشاره کرد.

قیمت قالب سازی پلاستیک

طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک در روش قالب سازی پلاستیک یک پروژه سیستماتیک و حساس برای شرکت‌های قالب‌سازی صنعتی است. رقابت اصلی بین شرکت‌ها در این صنعت زمانی به اوج خود می‌رسد که یک شرکت بتواند با حداقل زمان ممکن و با یک هزینه معقول با بالاترین کیفیت به طراحی و تولید بپردازد.  فن‌آور پلاستیک با تکیه‌بر تجربه بیش از 20 ساله خود در این زمینه و استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا و با داشتن نیروهای متخصص و دانش روز دنیا (که در ادامه به بررسی آن پرداخته‌شده است) در کوتاه‌ترین زمان و بهترین قیمت نیاز مشتریانش را با بالاترین کیفیت مرتفع کرده است. 

در ادامه ویدئویی از خدمات قالب سازی پلاستیک و طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک در این مجموعه به شما نشان می‌دهیم :

نرم افزارهای طراحی قالب 

اولین مرحله از هر پروژه ای مرحله ایده پردازی و طراحی است. در ساخت انواع قالب های صنعتی، پرکاربردترین قالب، قالب تزریق پلاستیک می باشد. استفاده از نرم افزارهای پیشرفته و به روز طراحی و همچنین بهره گیری از متخصصین با دانش و تجربه می تنرم افزار SolidWorksواند نوید یک طراحی درست و بی عیب و نقص را بدهد و در ادامه مسیر ساخت قالب و تولید نهایی با کیفیت را تضمین کند. نرم افزارهای طراحی قالب تزریق پلاستیک در مقالات دیگر به طور مفصل بررسی شده اند. 

در این مقاله به مرحله تولید محصول و قسمت تزریق پلاستیک می پردازیم، آن چیزی که در این مرحله اهمیت دارد و کیفیت نهایی محصولات تولیدی را تعیین می کند قالب یا mold و دستگاه تزریق پلاستیک است. قالب بر روی دستگاه تزریق پلاستیک نصب می شود و فرایند تولید قطعه با استفاده از روش تزریق پلاستیک انجام می پذیرد. ابتدا به فرایند ساخت قالب می پردازیم.

مراحل ساخت قالب برای دستگاه تزریق پلاستیک

ساخت قالب خود فرایند پیچیده و مهمی است که اگر به درستی صورت نگیرد بهترین دستگاه های دنیا هم نمی توانند محصولی با کیفیت تولید کنند. در حقیقت این طراحی و ساخت قالب است که شرکت های قالب سازی را از رقبای خود متمایز می کند و اهمیت کار ان ها را نشان می دهد. مراحل طراحی و ساخت قالب در شرکت فن آورپلاستیک به شرح زیر است:

طراحی و ساخت قالب

 1. بررسی قطعه نهایی از لحاظ جنس، تیراژ، نوع مصرف، عمر مفید و ...

 2. طراحی قالب

 3. انتخاب نوع فولاد

 4. ساخت قطعات قالب

 5. برش و حک قطعات

 6. اتصال قطعات

 7. تجهیز قالب

 8. تست

 9. رفع عیوب قالب

 10. نصب بر روی دستگاه تزریق و تولید قطعات پلاستیکی

هر کدام از این مراحل و ویژگی هایشان در مقاله مربوط به قیمت طراحی و ساخت قالب به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفته است.

فرایند تولید قطعه به روش تزریق پلاستیک

فرایند تزریق پلاستیک یک فرآیند پیچیده و حرفه‌ای است که نیاز به دقت و دانش فنی دارد. از انتخاب مواد مناسب تا کنترل دقیق در مراحل تزریق و جداسازی، هر یک از مراحل تاثیر قابل‌توجهی در کیفیت نهایی قطعه دارد. با رعایت استانداردها و تکنیک‌های به‌روز، می‌توان قطعات پلاستیکی با کیفیت و دوام بالا تولید کرد.

مراحل تولید قطعه به روش قالب تزریق:

1- تزریق پلاستیک در قالب (Injection )

2- واحد قالب گیر (Mold Clamping)مراحل تزریق پلاستیک

3- Dwelling

4- Cooling ( خنک کاری )    

5- Mold Opening ( بازشدن قالب )

6- Ejection ( بیرون اندازی )

7- بررسی کیفیت 

8- بسته بندی

مزیت استفاده از قالب تزریقی :

این روش یکی از مهمترین و پرکاربردترین روش های شکل دهی مواد اولیه پلیمری و تـــولید محصـــولات پلاستیکی درصنعت قطعه سازی محســوب می شود. این روش تولید قطعه با استفاده از قالب سازی پلاستیک و دستگاه تزریق پلاستیک نسبتا شیوه جدیدی در تولید محصولات به حساب می آید. اولین دستگاه این روش در سال ۱۹۳۰ میلادی ساخته شد و کم کم در اختیار صنایع قرار گرفت .

از مهمترین مزیت های استفاده از فرایند تزریق پلاستیک می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. سرعت بالای تولیدانواع روش های قالب سازی پلاستیک تنوع وسیع مواد اولیه مورد استفاده در این روش
 2.  صرفه جویی در نیروی انسانی
 3.  کمترین میزان اتلاف مواد
 4.  کاهش عملیات بعد از تزریق در تولید محصول
 5. ساخت قطعات صنعتی پیچیده
 6. تکرارپذیری بالای فرایند

معایب :

همه روش های تولید در کنار مزایای که دارند معایبی نیز دارند. قالب تزریق پلاستیک نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای معایبی است. برخی از این معایب عبارتند از:

۱- هزینه های راه اندازی بالا. زیرا تجهیزات و دستگاه های این روش گران قیمت هستند. 

۲- بالا بودن هزینه ساخت قالب و هزینه های تولید و انجام پروسه برای سفارش های کوچک. این روش برای تیراژها / تعداد، پایین توصیه نمی شود. معمولاً از 1000 قطعه پائین تر تعداد محصول سفارشی کم بوده و هزینه های آن به گونه ای است که طراحی و ساخت قالب مقرون و به صرفه نمی باشد. تعداد سفارش مناسب برای روش تزریق  بالای 10000 قطعه است.

۳- تغییرات طراحی در این روش بسیار گران قیمت است

کاربرد قالب تزریق پلاستیک در صنعت

همان‌طور که ماشین بخار به انقلاب صنعتی کمک کرد. دستگاه تزریق پلاستیک نیز انقلابی بزرگ در صنعت قالب سازی ایجاد کرد. پس از روی کار آمدن این دستگاه ها این روش تولید قطعات پلاستیکی کوچک و بزرگ با شکل های پیچیده بسیار ساده شد و سرعت تولیدات افزایش پیدا کرد. طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک به کمک ابزارها و ماشین آلات پیشرفته انجام می شود. تجهیزات این روش مانند هر دستگاه دیگری تاثیرگذاری نیروی کار انسانی را کاهش داد و میزان خطاهای تولید را به حداقل رساند. از جمله کاربرد قالب تزریق در صنایع مختلف عبارتند از:

 • ساخت قطعات پزشکی با قالب سازی پلاستیککاربرد  در صنعت خودرو سازی

 •  صنعت لوازم خانگی

 • کاربرد قالب سازی پلاستیک در صنعت پزشکی

 • صنعت محصولات بهداشتی و غذایی

 •  استفاده از قالب تزریق پلاستیک برای تولید اسباب بازی

چه مواد اولیه ای در قالب سازی پلاستیک استفاده می شود؟

یکی دیگر از پارمترهایی که در کیفیت قالب سازی پلاستیک اهمیت دارد انتخاب مواد اولیه در ساخت قطعات پلاستیکی است. در مقاله ای مفصل با این تیتر چه مواد اولیه ای در قالب سازی پلاستیک استفاده می شود؟ انواع مواد اولیه بررسی شده است اما اینجا نیز به طور خلاصه این موضوع را بررسی می کنیم. 

این مرحله در کیفیت تولید و کیفیت محصول نهایی تأثیر مستقیم دارد. اگر به طور خلاصه بخواهم بگویم انتخاب مواد اولیه در قالب سازی پلاستیک بستگی به نوع محصول و کارایی آن دارد. اما در قالب سازی پلاستیک معمولاً از پلاستیک ABS استفاده می شود. این ماده دامنه تحمل دمایی بالایی دارد و پایداری بالایی داشته و خواص عایق بودن در آن قابل تأمل است. از ABS در تولید اسباب بازی های پلاستیکی مانند لگو ها، لوازم الکترونیکی و به طور کلی لوازم خانگی استفاده می شود.

انواع پلاستیک های مورد استفاده در قالب سازی پلاستیک:

 1. انتخاب مواد در قالبسازی پی وی سیاکریلیک (PMMA)
 2. آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)
 3. پلی اتیلن با چگالی بالا ( HDPE)
 4. نایلون (PA)
 5. پلی کربنات (PC)
 6. پلی تریماید (PEI)
 7. قلم اپی پلی اکسی متیلن (POM)
 8. پلی پروپیلن (PP)
 9. پلی استایرن (PS)

قالب سازی فن آورپلاستیک برای ساخت قالب جهت تولید قطعات مورد نیاز شما با هر نوع پلاستیک می تواند به شما مشاوره داده تا بتوانید با توجه به نیاز خود  بهترین انتخاب را داشته باشد. 

نکات کلیدی برای تولید قطعات پلاستیکی با کیفیت در قالب سازی پلاستیک 

 • انتخاب مواد با کیفیت

  مواد اولیه ساخت قطعات پلاستیکی

انتخاب مواد با استانداردهای بالا و مطابق با نیازهای قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است. مواد با خواص مکانیکی و حرارتی مناسب می‌توانند قطعاتی با دوام و کیفیت تولید کنند. این مرحله به طور مفصل در مقالات دیگر مورد بررسی قرار گرفته است.

 • کنترل مراحل تولید

کنترل دقیق بر مراحل قالب سازی پلاستیک و ساخت قالب تزریق پلاستیک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا قطعات پلاستیکی با کیفیت و دوام مناسب تولید شوند. در این بخش، به اهمیت کنترل مراحل تولید و اقداماتی که می‌توان در این زمینه انجام داد، پرداخته خواهد شد.

 کنترل دما و فشار تزریق

یکی از نکات اساسی در تولید قطعات پلاستیکی، کنترل دقیق دما و فشار تزریق مواد پلاستیکی است. دما باید به‌طور دقیق تنظیم شود تا مواد پلاستیکی به درستی ذوب شوند و به شکل دقیقی در قالب تزریق شوند. همچنین، فشار تزریق نیز باید مطابق با نوع مواد و قالب تنظیم گردد تا قطعه با کیفیتی تولید شود.

ماشین تزریق پلاستیککنترل کیفیت قطعه تولیدی

در هر مرحله از تولید، کنترل کیفیت قطعه تولیدی بسیار مهم است. از ابتدا تا انتها، قطعه با استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری و تست‌های مناسب باید بررسی شود. این اقدامات به تشخیص مشکلات در زمان و جلوگیری از تولید قطعات با عیوب کمک می‌کنند.

کنترل تجهیزات

از اهمیت دیگر کنترل  تجهیزات در تولید نیز نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. تجهیزات تولیدی باید به‌روز و درست تنظیم شده باشند تا مشکلات احتمالی در تولید کاهش یابند.

کنترل مراحل تولید در فرآیند طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک، مهمترین عامل برای تولید قطعات پلاستیکی با کیفیت و استاندارد است. با کنترل دقیق دما، فشار، کیفیت قطعه و تجهیزات، می‌توان به تولید محصولات با کیفیت و دوام بالا دست یافت