صنعت قالب سازی پلاستیک در ایران

قالب سازی پلاستیکقالب سازی و صنعت قالب سازی پلاستیک یکی از صنایع مادر در ایران به حساب می آید

زیرا استفاده از قطعات پلاستیکی ارزان قیمت و با دوام در صنعت این کشور رواج پیدا کرده است. در این مقاله در رابطه با روش قالب سازی ضربه ای که برای ساخت قطعات پلاستیک توخالی استفاده می شود صحبت کردیم و قالب سازی ضربه ای را با قالب تزریق پلاستیک مقایسه نموده ایم…

 انواع روش های مدرن قالب سازی پلاستیک

قالبسازی یکی از صنایع پایه و مادر در همه کشورها به شمار می رود. صنایع مادری چون قالب سازی عامل توسعه اقتصادی هر کشوری به حساب می آیند. صنعت قالب سازی حجم وسیعی از قطعات و وسایل مورد نیاز دیگر صنایع را تولید می کند.

یک شرکت قالب سازی حرفه ای از روش های مدرن قالب سازی برای تولید قطعات و قالب ها استفاده می کند، نتیجه استفاده از روش های قالب سازی نوین راندمان کاری بالایی را برای شرکت ها به همراه دارد. از طرفی دیگر آنچه که در کیفیت قطعات و قالب های تولیدی تأثیر دارد استفاده از متریال درجه یک با استاندارد های جهانی می باشد.

شرکت های قالب سازی موفق، علاوه بر روش های مدرن قالب سازی و استفاده از متریال با کیفیت، از نیروی کار حرفه ای، با تجربه، متعهد، تحصیل کرده و با اطلاعات نیز بهره می برد. نیروهای تحصیل کرده اطلاعات به روزی داشته و با نرم افزارهای روز دنیا آشنا بوده و به ارتقاء یک شرکت کمک می کنند.

امروزه پلاستیک یکی از موادی است که بیشترین کاربرد را در صنایع داشته و در کشورهای صنعتی و کارخانه های تولیدی، قطعات صنعتی، بیشتر به صورت پلاستیکی تولید می شوند. علت این امر، ارزان قیمت بودن پلاستیک نسبت به دیگر مواد و مقاومت بالای این ماده نفتی بوده و از همه مهمتر قطعات پلاستیک دارای طول عمر بالایی هستند. استفاده از پلاستیک در قالب سازی تحولی در صنعت قالب سازی ایجاد کرد و شاخه ای به نام قالب سازی پلاستیک را رونق بخشیده است.

قالب سازی از مسیر های مختلفی انجام می شود، در ادامه روش های قالب سازی متداولی که در دهه های اخیر در ایران استفاده شده است را معرفی می کنیم:

  •  قالب سازی تزریق پلاستیک

    قالب سازی پلاستیک

  • قالب سازی  ضربه ای

  • قالب سازی به کمک گاز (این روش خود یک روش تزریق پلاستیک است)

  • قالب سازی  بادی

  • قالب سازی ناحیه‌ای و درونی

  •  قالب سازی  مدل دورانی (قالب سازی روتو)

قالب سازی ضربه ای روشی برای تولید قطعات توخالی

تولید قطعه به روش قالب سازی ضربه ای از سال 1938 برای تولید شیشه ها و بطری های توخالی رواج پیدا کرد و در کمتر از 10 سال تنوع زیادی در بین محصولات شیشه ای و پلاستیکی ایجاد نمود.  قالب سازی ضربه ای برای تولید قطعات پلاستیکی توخالی استفاده می شود. برای قالب سازی ضربه ای دستگاه های مدرن و کیفیت ماده اولیه در کیفیت محصول تولیدی تأثیر فراوانی دارد.

قالب سازی پلاستیک به روش  ضربه ای

قبل از شرع فرایند قالب سازی ضربه ای، از قطعه مورد نظر یک طرح اولیه تهیه می شود که این کار در واحد طراحی قالب انجام می شود، سپس بر اساس طرح اولیه، قالب های صنعتی برای ساخت قطعه پلاستیکی ساخته می شود. در قالب سازی ضربه ای یک قطعه پلاستیک لوله مانند به نام پاریسون  parison  وجود دارد که در انتها دارای سوراخ است.

برای شروع قالب سازی ضربه ای ابتدا مواد پلاستیکی ذوب شده دور پاریسون می پیچد و با استفاده از سوراخ پاریسون هوای فشرده شده از میان مواد پلاستیکی مذاب عبور می کند. اطراف مواد مذاب قالب های صنعتی ساخت قطعه پلاستیکی وجود دارد که با فشار هوای خروجی از پاریسون مواد شکل قالب را به خود گرفته و پس از خنک شدن پلاستیک قالب های صنعتی باز شده و قطعه خارج می شود. در این مرحله برای اینکه عمل خنک کردن سریع تر و بهتر انجام شود از آب کمک می گیرند.

قالب سازی به روش ضربه ای متداول تر است یا تزریق پلاستیک ؟

صحبت راجع به این مسئله کمی دشوار است زیرا هر یک از این روش ها برای قطعات پلاستیکی مخصوص به خود استفاده می شوند. همانطور که در بالا توضیح دادیم قالب سازی ضربه ای برای قطعات پلاستیکی توخالی استفاده می شود مانند بطری های نوشابه، بطری های شوینده و هر نوع بطری توخالی. این در حالی است که این قطعات معمولاً از جزئیات ساده ای برخوردار هستند و قطعه تولیدی خیلی پیچیده نیستند.

همانطور که در مقالات قبل : قالب سازی به روش تزریق پلاستیک و فشرده سازی، در رابطه با ویژگی های قالب تزریق پلاستیک صحبت کردیم، این روش برای قطعات پلاستیکی پیچیده با جزئیات زیاد استفاده می شود. تزریق پلاستیک بیشتر برای ساخت قطعات پلاستیک صنعتی مانند خودرو سازی بیشتر کاربرد دارد.

برای اطلاع از ویژگی های تزریق پلاستیک به مقاله زیر مراجعه فرماید:

   

صنایع  فن آور پلاستیک در زمینه قالب سازی  دارای تجربه بالایی است. کیفیت قطعات پلاستیکی در پروژه های این شرک بیشتر مدیون برنامه ریزی و کنترل پروژه، همگام سازی ساخت و طراحی قالب می باشد. این فاکتور ها در رشد کیفی محصولات و پروژه های خروجی شرکت تأثیر به سزایی داشته است. در صنایع  فن آورپلاستیک استفاده از علم روز و نیروی کار حرفه ای و تحصیل کرده نکته ای است که در ارتقاء شرکت تأثیر مستقیم داشته است.

برای مشاوره و انجام پروژه ها قالب سازی در شرکت فن آورپلاستیک می توانید با واحد بازرگانی (09121832488) تماس حاصل فرمایید.

واحد تزریق پلاستیک

صنعت قالب سازی و قالب سازی پلاستیک در ایران – قالب سازی ضربه ای و قالب تزریق پلاستیک – صنعت قالب سازی و قالب سازی در ایران – طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک – قالبسازی چیست 

Comments for this post are closed.