ساخت قالب پلاستیک لوازم خانگی

کاتالوگ محصولات شرکت قالب سازی فن آور پلاستیک

ساخت قالب پلاستیک لوازم خانگی در دنیای تولیدات بسیار پر رونق است. زیرا اکثر لوازم های خانگی را با جنس پلاستیک می سازند. کافی است کمی به دور و بر خود نگاه کنید حتی وسایلی که ساختار فلزی و الکترونیکی دارند مانند لباسشویی دارای بدنه های پلاستیک هستند. به همین دلیل در دنیای امروز پلاستیک را پر مصرف ترین ماده در تولیدات دانسته اند.

ساخت قالب تزریق پلاستیک لوازم خانگی 

در بالا توضیح دادیم که در تولیدات لوازم خانگی یکی از پر مصرف ترین مواد، پلاستیک است. علت این موضوع به دوام و ماندگاری پلاستیک ، قیمت مناسب نسبت به دیگر مواد اولیه و همچنین امنیت این ماده و مقاومتش در برابر مواردی مانند زنگ زدگی و الکتریسیته، بر می گردد.

حال که اهمیت پلاستیک در رابطه با تولید لوازم خانگی را بررسی کردیم راجع به روش های تولید قالب های این صنعت نیز می خواهیم صحبت کنیم.

قالب سازی صنعتی لوازم خانگی

فرایند تولید قطعات پلاستیکی به کمک قالب های صنعتی، به قالب سازی پلاستیک معروف است. قالب سازی پلاستیک روش های مختلفی دارد که در این مقاله به طور مفصل به شرح این روش ها در ساخت لوازم خانگی صبحت می کنیم.

یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین روش های تولید قطعات پلاستیکی لوازم خانگی، تزریق پلاستیک است. طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک یک فرایند صنعتی است که در مدل های مختلف تک حفره ای و دو حفره ای ساخته می شود. دستگاه های تزریق پلاستیک بعد از ساخت محفظه به تولید محصول می پردازند. این دستگاه ها انواع مختلفی دارند اما اساس کار همه آن‌ها یکسان است یعنی یک ماده مذاب را با فشار به داخل محفظه تزریق می کنند تا ماده اولیه شکل محفظه را به خود گرفته و پس از سرد شدن قطعه را خارج می کنند.

از جمله لوازم خانگی پلاستیکی که با این روش تولید می شوند عبارتند از بطری، چوب لباسی، ظروف پلاستیکی، درب بطری، ظروف یکبار مصرف، سبد میوه، گلدان و … .

ساخت قالب تزریقی به کمک گاز 

روش تزریق پلاستیک به کمک گاز، یک روش تولیدی جدید است که با مدل های متداول در مرحله قالب گیری متفاوت است. این روش چون از تکنولوژی متفاوتی استفاده می کند بیشتر در تولید قطعات لوازم خانگی مانند مبلمان، ظرف شویی، لباسشویی، یخچال و … استفاده می شود. این روش حدود 40 درصد در مصرف مواد اولیه صرفه جویی می کند و به گونه ای است که یکنواختی در سطح و دیواره های محصول را افزایش داده و به طور کلی کیفیت تولید را بالا می برد.

با استفاده از این روش مراحل طراحی و ساخت قالب های پیچیده کمی ساده شده و قطعات با پیچیدگی های بیشتر راحت تر تولید می شوند. با کمک گاز تزریق فشار داخل حفره های محفظه کاهش پیدا کرده نیروی بستگی کم شده و عمر مفید قالب نیز افزایش می یابد. در مقالات قبل توضیح دادیم که قیمت طراحی و ساخت قالب بالا است و این وسیله در پروسه تولید به دفعات استفاده شده و فرایندش تکرار می شود. یکی از ویژگی های شرکت حرفه ای این است که روش های نگهداری از این محفظه ها را به خوبی داشته باشد و کمک کند تا عمر مفید قالب ها افزایش پیدا کند. روش تزریقی به کمک گاز این عمر مفید را افزایش می دهد.

از دیگر مزیت های استفاده از گاز در پرسه تزریق این است که مرحله خنک کاری محفظه پس از اتمام یک چرخه و آماده سازی آن برای تزریق بعدی را کوتاه تر کرده و به پروسه تولید سرعت می بخشد.

قالب بادی چگونه به ساخت لوازم خانگی کمک می کند؟

قالب سازی بادی محصولات توخالی

در قالب سازی بادی به طور کامل شرح دادیم که این فرایند بیشتر برای ساخت قطعات توخالی استفاده می شود. برای انجام پروسه تولید از سه روش معمولاً استفاده می کنند: قالب‌ بادی اکستروژن، بادی تزریقی و بادی کششی-تزریقی. هر یک از این روش ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند و برای تولید یک نوع قطعه خاص استفاده می شوند. در روش اکستروژن ظروف توخالی مخصوص بطری های ظرف صنعتی، اسباب بازی ها و لوازم خانگی بزرگ توخالی تولید می شود. اما همانطور که می دانید بیشتر بطری های مورد استفاده در لوازم خانگی کوچک هستند، این بطری ها برای لوازم بهداشتی، شوینده ها و به طور کلی بسته بندی مایعات استفاده می شوند. روش تولید این ظروف قالب سازی بادی- تزریقی است.

اما آخرین روش کششی- تزریقی برای لوازم خانگی با جزئیات و کیفیت بیشتر است. ماده اولیه مورد استفاده در این روش کاملاً با دو روش دیگر متفاوت است زیرا نیروی کشش در تولید در وز

ن قطعه و ضخامت دیواره آن تأثیر گذار است و باید از ماده اولیه ای استفاده شود که بتواند شرایط کشش را تحمل کند. ماده اولیه در این روش بیشتر پلی اتیلن ترفتالات و پلی پروپیلن است.

ساخت قالب پلاستیکی اسباب بازی

یکی دیگر از صنایع پر کاربرد در هر اقتصادی تولید اسباب بازی است. تولید اسباب بازی نیز مانند دیگر صنایع از کاربردهای پلاستیک استفاده کرده و اسباب بازی ها به سمت پلاستیکی شدن پیش رفته اند. در گذشته اسباب بازی ها با پارچه و چوب ساخته می شدند کم کم با صنعتی شدن و روی کار آمدن پلاستیک ای وسایل به صورت صنعتی در تعداد بالا تولید شدند. با روی کار آمدن قالب سازی و قالب تزریق پلاستیک این  صنعت دچار تحولی عظیم شد. اسباب بازی نیز یکی از لوازم پر مصرف در منزل است و در موضوع تولید لوازم خانگی بهتر است به این موضوع هم پرداخته شود.قالب سازی اسباب بازی

اسباب بازی ها نیز جزء قطعاتی هستند که در برخی از طراحی هایشان، دارای پیچیدگی زیادی هستند و تولید کنندگان این صنعت حتماً به قطعات در تعداد و تیراژ بالا نیاز دارند به همین دلیل یکی از بهترین روش ها برای تولید استفاده از تزریق پلاستیک است.

به عنوان مثال زمانی که یک شرکت قرار است اسباب بازی به شکل خودرو تولید کند این خودرو دارای قطعات پلاستیکی زیادی با پیچیدگی های فراوان است. از این خودرو قطعاً به تعداد و تیراژ بالا تولید صورت می گیرد، تزریق پلاستیک این پیچیدگی ها را به سادگی تولید کرده و از طرفی دیگر چون در تیراژ بالا سفارش داده می شوند هزینه بالای ساخت قالب جبران می شود.

طراحی قالب تزریق پلاستیک اسباب بازی ها نیز نسبت به دیگر لوازم خانگی کار دشوار تری است. هزینه های طراحی این صنعت نیز به همان نسبت بیشتر می شود. این طراحی ها علاوه بر اینکه باید دارای ظرافت و دقت بالایی باشند باید زیبایی لازم جهت جذب کودکان و مخاطبان را نیز داشته باشند.

ساخت قالب دایکاست لوازم خانگی

همیشه لوازم خانگی را با پلاستیک نمی سازند. در این مقاله راجع به روش های قالب سازی پلاستیک صحبت کردیم اما لوازم زیادی هستند که با فلز تولید می شوند و بسیار کاربردی هستند. به همین دلیل خواستیم از این روش نیز در این مقاله صحبت کنیم.

از محفظه های دایکاست برای تولید موارد زیر استفاده می شود: لوله های فولادی، قطعات اتومبیل، وسایل الکترونیکی، تجهیزات گلف، شیرآلات، قابلمه و هر آن چیز فلزی که در خانه استفاده می شود.

چون ماده اولیه استفاده شده در این لوازم خانگی فلز است نه پلاستیک، این تولیدات کیفیت بالاتر و ماندگاری بالاتری دارند. از سوی دیگر این تولیدات مانند پلاستیک نیاز به پرداخت های ثانویه ندارند. اما این تولیدات نسبت به تزریق پلاستیک قیمت تمام شده بالاتری دارند.

ساخت قالب فلزی لوازم خانگی

لازم به ذکر است اگر قطعه پیچیده ای با جزئیات فراوان دارید که هم می توانید با پلاستیک تولید کنید هم فلز، به شما توصیه می کنیم از دایکاست استفاده کنید.

این تولیدات چون هزینه مواد اولیه بالاتری دارند حتماً قبل از تولید یک نمونه از آن ها تهیه می کنند. این نمونه در روش دایکاست به کمک دستگاه های لیزر و برش و یا دستگاه های CNC انجام می شود.

همانطور که توضیح دادیم ماده اولیه در این روش، فلزات هستند و فلزات برای تزریق به محفظه باید به صورت مایع در بیایند. برای ایجاد حالت مایع فلزات تنها دمای بالا و فشار کافی نیست و از یک چسب گرمانرم استفاده می کنند. این چسب در محصول تولید شده دیده نمی شود بلکه در مراحل تولید تنها نقش یک پردازشگر میانی را دارد.

در تولید لوازم خانگی فلزی نکاتی در فرایند تولید وجود دارد که در کیفیت محصول بسیار تأثیر گذار است. یکی از این موارد تنظیم دستگاه و تنظیم فشار آن است که از ایجاد گره در محصول جلوگیری می کند. نکته بعدی یکنواخت خنک شدن محفظه است که عدم یکنواختی در محصول تاب خوردگی ایجاد می کند. رطوبت نا مناسب سبب ایجاد حباب در محصول نهایی می شود.

برآورد قیمت ساخت قالب لوازم خانگی 

لوازم خانگی با هر ماده اولیه که ساخته شوند برای شروع تولیدشان نیاز به قالب دارند. این مرحله بخش اعظمی از براورد هزینه ها را به خود اختصاص می دهد. محفظه (در هر روش تولیدی) دارای دو بخش از جنس فولاد یا آلومینیوم است. طراحی خود قیمتی مشخص دارد که خود محصول، ویژگی ها و جزئیاتش، پیچیدگی هایش و … می تواند در این قیمت اثر گذار باشد. ساخت محفظه و پرسه آن نیز هزینه مشخص دارد. اما در این پروسه سر هم کردن قطعات، صیقل و آبکاری، تست و … نیز هزینه هایشان مربوط به همین مرحله است.

نگهداری و روش های نگهداری نیز هزینه های مشخص دارند.

اما در تولید خود محصول، ماده اولیه و مرحله تولید هزینه بر هستند. در مرحله تولید محفظه طراحی محصول صورت گرفته و هزینه های طراحی شامل این بخش نمی شود.

این مراحل و براورد قیمت که در بالا شرح داده شد مخصوص به محصولاتی است که تنها یک رو دارند و با یک قالب تولید می شوند. برخی محصولات تنها یک بخش ندارند و برای بخش بیرونی و برای بخش درونی محصول، محفظه های جداگانه ساخته می شود. از نمونه محصولاتی که بخش درونی آن ها نیز بسیار اهمیت دارد می توان به عروسک ها اشاره کرد. این تولیدات معمولاً حجم توخالی دارند.

قالب سازی

این نکات تنها گوشه ای از مواردی هستند که می تواند قیمت ساخت قالب را بسیار متغیر کنند. به همین دلیل است که ما در شرکت قالب سازی فن آورپلاستیک تأکید می کنیم برای مشاوره و تعیین دقیق هزینه ها حتماً تماس تلفنی داشته و با واحد فروش ما در ارتباط باشید.

 

 

 

Comments for this post are closed.