قالب سازی دایکاست

قالب دایکاست چیست؟

قالب سازی صنعتی

قالب سازی صنعتی در تولید یک کشور نقش اساسی را ایفا می کند. قطعات صنعتی به کمک تولید قالب های ریخته گری ساخته می شوند. اگر قطعات صنعتی به کمک قالب های فلزی با قابلیت استفاده مجدد استفاده شوند به قالب سازی دایکاست معروف هستند. برای معرفی قالب های دیکاست و ویژگی های آن در ادامه با ما همراه باشید… 

روش‌های تولید قالب‌های ریخته‌گری

قالب‌هایی که در تولید استفاده می‌شوند به قالب‌های صنعتی معروف هستند. روش تولید قطعات صنعتی متفاوت است، بسته به نوع قطعه و ویژگی‌های آن، قالب‌ سازی قطعه نیز متفاوت می‌شود. به‌ طور کلی قالب‌سازی صنعتی به 4 روش انجام می‌شود:
• قالب‌های ریخته‌گری
قالب‌های تزریق پلاستیک
• قالب‌های آهنگری
• قالب‌های پرس
قطعاتی که به روش ریخته‌گری ساخته می‌شوند بسته به نوع قالب و جنس و ویژگی قطعه، روش ریخته‌گری‌شان متفاوت است. روش‌های قالب‌سازی ریخته‌گری به سه دسته تقسیم می‌شود:
• قالب‌های دایکاست (High pressure)
• قالب‌های ریژه (low pressure)
• قالب‌های ماسه‌ای (sand)
در ادامه قالب‌ سازی فن‌آور پلاستیک به این سؤال می‌پردازد که قالب دایکاست چیست؟ قالب‌های دایکاست چه ویژگی‌هایی دارند؟ روش‌های طراحی قالب دایکاست؟ و در آخر، مراحل تولید قالب دایکاست؟

تاریخچه ساخت قالب دایکاست ؟

قالب‌های فلزی باقابلیت استفاده مجدد، dies نامیده می‌شوند، این قالب‌ها در تولید قطعات صنعتی پیچیده استفاده می‌شود. در این قالب‌ سازی صنعتی معمولاً یک آلیاژ غیر آهنی از قبیل آلومینیوم یا روی، در کوره ذوب‌ شده و سپس به قالب در دستگاه ریخته‌گری تزریق می‌شود. تاریخچه ساخت قالب‌های دایکاست به اواسط قرن 19 در ایالات‌متحده باز می‌گردد، که در آن یک فلز مذاب یا آلیاژ، با فشار بالا به یک قالب فلزی تزریق می‌شود. هنگامی که فلز تزریقی جامد شده است، قالب فلزی باز می‌شود و قطعه‌ای از آلومینیوم ریخته‌گری استخراج می‌شود.
امروزه ساخت قالب‌های دایکاست جدید بدین منظور است که قطعاتی از جنس آلومینیوم که دارای ضخامت یکنواخت بین ۱٫۵ تا ۱۵ میلی‌متر هستند از روش ریخته‌گری تحت‌فشار ساخته می شوند. در این روش مذاب آلومینیوم با فشار بالا داخل قالب تزریق می‌شود. از مزایای ساخت قالب دایکاست می‌توان به تولید قطعات با کیفیت سطحی بالا و تیراژ بالا نام برد. کیفیت بالا و عدم پلیسه سبب می‌شود بسیاری از پروسه‌های تولید مانند پلیسه‌گیری و سنگ زنی و سوراخ کاری حذف شود، از این رو تأثیر به سزایی در کاهش هزینه تولید هر واحد قطعه دارد. دایکاستی که در این روش مورد نیاز است، از جنس فولاد گرمکار با حجم و ضخامتی زیاد است. این قالب¬ها قابلیت تحمل فشار بالای ذوب را دارند، از این رو قالب‌های دایکاست قالب‌هایی بزرگ و گران‌قیمت هستند.

مراحل ساخت قالب دایکاست

مراحل ساخت قالب دایکاست شامل استفاده از کوره ، فلز، ماشین ریخته‌گری و die است. فلزی (آلومینیوم یا روی) در کوره ذوب‌شده و سپس با فشار بالا به قالب در دستگاه ریخته‌گری تزریق می‌شود. فشار تزریق بسته به وزن قطعه و نوع ماده ذوب شد تزریقی، بستگی دارد. دو نوع اصلی از ماشین‌آلات ساخت قالب دایکاست وجود دارد: ماشین‌آلات اتاق گرم (برای آلیاژهای با دمای پایین ذوب، مانند روی) و ماشین‌آلات اتاق سرد (برای آلیاژهای با دمای بالا ذوب، مانند آلومینیوم). تفاوت بین این ماشین‌ها در بخش‌های مربوط به تجهیزات و ابزار دقیق خواهد بود. با این حال، در هر دو ماشین، پس از اینکه فلزمذاب به قالب تزریق می‌شود، آن را به ‌سرعت خنک می‌کند و به قسمت نهایی، یعنی دایکاست، تبدیل می‌کند. مراحل این فرایند در بخش بعدی شرح داده شده است.

نمای کلی ماشین‌آلات اتاق گرم دایکاست

Hot chamber machine closed
Hot chamber machine open
ماشین آلات اتاق گرم در حالت باز و بسته

قالب‌های دایکاست که در این فرایند تولید می‌شوند به شدت در اندازه و وزن متفاوت‌اند (از چند اونس تا 100 پوند). یک کاربرد معمول از قطعات قالب دایکاست ضمایم housings – thin-walled (محوطه‌های دیوار نازک) است، که اغلب نیاز به ribs و bosses
در محوطه دورنی دارد. دیگر قطعات دایکاست propellers, gears, bushings, pumps, و valves است. چند اجزای خودرو که با استفاده از قالب دایکاست ساخته می‌شوند: پیستون، سر سیلندر و بلوک‌های موتور.

Cold chamber die cating machine open
Cold chamber die casting machine closed
ماشین آلات اتاق سرد در حالت باز و بسته

مراحل ساخت قالب دایکاست با استفاده از آلومینیوم اتوماتیک

فرآیند ساخت قالب دایکاست آلومینیومی اتوماتیک و کامپیوتری است. استفاده از این تکنولوژی‌ها بهره‌وری ساخت دایکاست را بالا می‌برد. کنترل مداوم مراحل دایکاست، بهترین کیفیت قطعات فلزی ساخته شده را تضمین می‌کند. با توجه به استانداردهای تکنولوژی و کیفیت بالا که امروزه با تجهیزات و ماشین آلات به دست آمده است، قطعات تولید شده توسط قالب‌های دایکاست، نسبت به قطعات تولید شده با دیگر روش‌های ریخته‌گری، کیفیت بالاتری دارند.
با استفاده از سیستم‌های مدرن ساخت قالب‌های دایکاست، آلیاژهای آلومینیوم، آلیاژهای روی، شرکت فن‌آور پلاستیک قادر به تولید قالب‌های دایکاست با کیفیت است. برای اطلاع از قیمت ساخت دایکاست و دیگر اطلاعات با واحد بازرگانی شرکت تماس حاصل فرمایید.

سایت تبادل لینک رایگان – 

قالب دایکاست چیستمراحل ساخت قالب دایکاستطراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک در چین قالب های صنعتی چیست؟انواع قالب های صنعتی 

قالب سازیقالبسازی قالب سازی صنعتیتولید قالبساخت قالبطراحی و ساخت قالب 

Comments for this post are closed.