قالب دایکاست چیست؟

قالب سازی صنعتی در شرکت فن آور پلاستیک

قالب سازی صنعتی در تولید یک کشور نقش اساسی را ایفا می کند. قطعات صنعتی به کمک تولید قالب های ریخته گری ساخته می شوند. اگر قطعات صنعتی به کمک قالب های فلزی با قابلیت استفاده مجدد استفاده شوند به قالب سازی دایکاست معروف هستند. برای معرفی این شاخه جدید و ویژگی های آن در ادامه با ما همراه باشید… 

روش‌های تولید قالب‌های ریخته‌گری

محفظه هایی که در تولید استفاده می‌شوند به قالب‌های صنعتی معروف هستند. روش تولید قطعات صنعتی متفاوت است، بسته به نوع قطعه و ویژگی‌های آن، فرایند تولید الگوهای ثابت ساخت قطعه نیز متفاوت می‌شود. به‌ طور کلی قالب‌سازی صنعتی به 4 روش انجام می‌شود:
•  ریخته‌گری
قالب‌های تزریق پلاستیک
•  آهنگری
• ق پرس
قطعاتی که به روش ریخته‌گری ساخته می‌شوند بسته به نوع محفظه، جنس و ویژگی قطعه، روش ریخته‌گری‌شان متفاوت است. روش‌های قالب‌سازی ریخته‌گری به سه دسته تقسیم می‌شود:
طراحی قالب دایکاست  دایکاست (High pressure)
•  ریژه (low pressure)
• ماسه‌ای (sand)
در ادامه شرکت فن‌آور پلاستیک به این بررسی سؤال ها می‌پردازد:

 دایکاست چیست؟ دایکاست ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ روش‌های طراحی آن به چه صورت است؟ و در آخر، مراحل تولید به چه نحوی است؟

تاریخچه ساخت قالب دایکاست ؟

محفظه های فلزی با قابلیت استفاده مجدد، dies نامیده می‌شوند، این محفظه ها در تولید قطعات صنعتی پیچیده استفاده می‌شود. در این قالب‌ سازی صنعتی معمولاً یک آلیاژ غیر آهنی از قبیل آلومینیوم یا روی، در کوره ذوب‌ شده و سپس به محفظه در دستگاه ریخته‌گری تزریق می‌شود. این صنعت به اواسط قرن 19 در ایالات‌متحده باز می‌گردد، که در آن یک فلز مذاب یا آلیاژ، با فشار بالا به یک محفظه فلزی تزریق می‌شود. هنگامی که فلز تزریقی جامد شده است، محفظه فلزی باز می‌شود و قطعه‌ای از آلومینیوم ریخته‌گری استخراج می‌شود.
امروزه ساخت دایکاست جدید بدین منظور است که قطعاتی از جنس آلومینیوم که دارای ضخامت یکنواخت بین ۱٫۵ تا ۱۵ میلی‌متر هستند از روش ریخته‌گری تحت‌ فشار ساخته می شوند. در این روش مذاب آلومینیوم با فشار بالا داخل قالب تزریق می‌شود. از مزایای ساخت دایکاست می‌توان به تولید قطعات با کیفیت سطحی بالا و تیراژ بالا نام برد. کیفیت بالا و عدم پلیسه سبب می‌شود بسیاری از پروسه‌های تولید مانند پلیسه‌ گیری و سنگ زنی و سوراخ کاری حذف شود، از این رو تأثیر به سزایی در کاهش هزینه تولید هر واحد قطعه دارد. دایکاستی که در این روش مورد نیاز است، از جنس فولاد گرمکار با حجم و ضخامتی زیاد است. این محفظه ها قابلیت تحمل فشار بالای ذوب را دارند، از این رو diecast محفظه هایی بزرگ و گران‌ قیمت هستند.

مراحل ساخت قالب دایکاست

مراحل ساخت diecast شامل استفاده از کوره ، فلز، ماشین ریخته‌گری و die است. فلزی (آلومینیوم یا روی) در کوره ذوب‌ شده و سپس با فشار بالا به محفظه در دستگاه ریخته‌ گری تزریق می‌شود. فشار تزریق بسته به وزن قطعه و نوع ماده ذوب شد تزریقی، بستگی دارد. دو نوع اصلی از ماشین‌آلات ساخت قالب دایکاست وجود دارد: ماشین‌آلات اتاق گرم (برای آلیاژهای با دمای پایین ذوب، مانند روی) و ماشین‌آلات اتاق سرد (برای آلیاژهای با دمای بالا ذوب، مانند آلومینیوم). تفاوت بین این ماشین‌ ها در بخش‌های مربوط به تجهیزات و ابزار دقیق خواهد بود. با این حال، در هر دو ماشین، پس از اینکه فلزمذاب به قالب تزریق می‌شود، آن را به ‌سرعت خنک می‌کند و به قسمت نهایی، یعنی diecast، تبدیل می‌کند. مراحل این فرایند در بخش بعدی شرح داده شده است.

نمای کلی ماشین‌آلات اتاق گرم دایکاست

دستگاه ساخت قالب دایکاست

Hot chamber machine open
ماشین آلات اتاق گرم در حالت باز و بسته

diecast که در این فرایند تولید می‌شوند به شدت در اندازه و وزن متفاوت‌اند (از چند اونس تا 100 پوند). یک کاربرد معمول از قطعات این صنعت ضمایم housings – thin-walled (محوطه‌های دیوار نازک) است، که اغلب نیاز به ribs و bosses
در محوطه دورنی دارد. دیگر قطعات دایکاست propellers, gears, bushings, pumps, و valves است. چند اجزای خودرو که با استفاده از diecast ساخته می‌شوند: پیستون، سر سیلندر و بلوک‌های موتور.

Cold chamber die cating machine open

Cold chamber die casting machine closed
ماشین آلات اتاق سرد در حالت باز و بسته

قالب سازی دایکاست با استفاده از آلومینیوم اتوماتیک

فرآیند ساخت قالب دایکاست آلومینیومی اتوماتیک و کامپیوتری است. استفاده از این تکنولوژی‌ها بهره‌وری ساخت diecast را بالا می‌برد. کنترل مداوم مراحل ، بهترین کیفیت قطعات فلزی ساخته شده را تضمین می‌ کند. با توجه به استانداردهای تکنولوژی و کیفیت بالا که امروزه با تجهیزات و ماشین آلات به دست آمده است، قطعات تولید شده توسط diecast، نسبت به قطعات تولید شده با دیگر روش‌های ریخته‌ گری، کیفیت بالاتری دارند.
با استفاده از سیستم‌های مدرن ساخت diecast، آلیاژهای آلومینیوم، آلیاژهای روی، شرکت فن‌آور پلاستیک قادر به تولید این صنعت با کیفیت است. برای اطلاع از قیمت ساخت دایکاست و دیگر اطلاعات با واحد بازرگانی شرکت تماس حاصل فرمایید.

 

Comments for this post are closed.