نرم افزار های طراحی قالب پلاستیک

طراحی و ساخت قالب های خانگی

 طراحی قالب پلاستیک با استفاده از نرم افزار های  IMOLD for SolidWorks ، Mold flow، Power mill (کتیا، سالید، سالیدوک و … ) سرعت بیشتری دارد.  این نرم افزار ها باعث پیشرفت روز به روز  صنعت قالب سازی صنعتی شده است. قالب‌های صنعتی که با استفاده از نرم‌افزار طراحی شده‌اند در مرحله تزریق پلاستیک دقیق‌تر عمل می‌کنند.

طراحی قالب پلاستیک اولین مرحله تولید قالب های صنعتی

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی هم در بخش ماشین‌افزار (به‌ویژه ورود ماشین‌های CNC) و هم در بخش نرم‌افزار، صنعت قالب سازی  پیشرفت هایی داشته است. این پیشرفت هم از حیث کاهش زمان ساخت و هم ازنظر قابلیت ساخت قالب‌های صنعتی با فرم‌های پیچیده پیشرفت قابل‌توجهی را به خود دیده است. پروسه تولید قالب‌های صنعتی به دو بخش طراحی و ساخت تقسیم می‌شود. در بخش طراحی قالب های پلاستیک با نرم افزار، مهندس طراح با توجه به دانش و تجربه خود ، اجراء ، شکل و همچنین سیستم راهگاهی قالب را طراحی می کنند. این مهندسان با استفاده از نرم افزارهایی مانند نرم افزار Solidworks ، Mechanical Desktop ، CATIA قالب ها را طراحی می کنند.

این مهندسان با استفاده از نرم افزار مدل سه بعدی قالب پلاستیک را می‌سازد.

این مدل سه بعدی مبنای ماشینکاری قالب های صنعتی به وسیله ماشین CNC قرار می‌گیرد، سپس بعد از اتمام عملیات ماشینکاری فرایند مونتاژ قالب انجام می‌شود. در قالب سازی فن آور پلاستیک بعد از مرحله طراحی قالب های پلاستیک نوبت به مرحله تولید می‌رسد.

در اینجا ماشینکاری اجزای قالب روی چوب به وسیله ماشین فرز CNC صورت می‌گیرد. اپراتور ماشینکاری با نرم افزار پاورمیل PowerMill برنامه ماشینکاری را روی مدل سه بعدی که طراح به او داده است در کامپیوتر اجرا می‌کند.

معرفی نرم افزار IMOLD در طراحی قالب پلاستیک

IMOLD for SolidWorks یک افزونه یکپارچه و قدرتمند برای طراحی قالب پلاستیک است. که تلاش میکند تا فرایند طراحی قالب پلاستیک را ساده و خودکار کند. این افزونه با طراحی موثر و راهنمای قدم به قدم تا زمان کامل شدن طراحی قالب پلاستیک همراه شما خواهد بود.

واحد طراحی فن آور پلاستیکواحد طراحی فن آور پلاستیک

IMOLD for SolidWorks این تونایی را به طراحان میدهد تا به سادگی و با سرعت بالا طرحهای اولیه خود را در مدت زمان کمی طراحی کنند که این باعث افزایش بهره وری آنها خواهد شد.

این ابزار یکی از محصولات طلایی و تایید شده برای سالیدورک است و ضمن ساده و جذاب کردن فرایند طراحی، امکان مونتاژ هزاران قطعه با عملکرد مطلوبی را در اختیار شما قرار میدهد. این نرم افزار در تولید قالب های صنعتی باعث سرعت قسمت طراحی شده است.
شما چه از اجزاء استاندارد و چه از اجزاء سفارشی برای طراحی استفاده کنید، در هر حال IMOLD طراحان را قادر به تولید اجزای جدید و سفارشی میکند و آنها را با استانداردهای شرکت ترکیب میکند. نرم افزار آی ملد در طراحی قالب های پلاستیک ابزاری بسیار کارآمد و یک راهنمای گام به گام در روند طراحی قالب است.  این نرم افزار با بالا بردن سطح بهره وری بوسیله کاهش زمان تولید و افزایش دقت، مهندسان رشته مکانیک را به یک متخصص طراح قالب بی نظیر مبدل میسازد.

منوی نرم افزار آی ملد برای طراحی قالب پلاستیک 

منوهای هوشمند IMOLD باعث شده تا یادگیری این افزونه بسیار آسان شود و با کمترین هزینه برای آموزش IMOLD این ابزار، امکان بازگشت سریع سرمایه وجود دارد. در حال حاضر این ابزار شامل چندین ماژول به شرح ذیل است :
– Project Control
– Core/Cavity Builder
– Mold Layout Design
– Feed System Design
– Moldbase Design
– Ejector Design
– Slider/Lifter Design
– Cooling Channel Design
– Components/Screws
– Drawings
– Electrode Design
نرم افزار IMOLD زمان طراحی قالب پلاستیک را به صورت چشمگیری کاهش می دهد. ابزارهای گسترده این محصول برای طراحی قالب، انجام سخت ترین و خسته کننده ترین کارها را خیلی ساده می کند. کارهایی که قبلا روزها طول می کشید، اکنون در چند ساعت قابل انجام است.
IMOLD for SolidWorks عصاره یک دهه تلاش و تجربه در حوزه طراحی قالب پلاستیک با کامپیوتر است. این نرم افزار امروز به عنوان یک راه حل بهینه برای نیازهای پیچیده و در حال رشد صنعت طراحی قالب پلاستیک به جامعه مهندسی ارائه شده است.

نرم افزار imold پس از یک دهه فعالیت در زمینه های طراحی قالب، امروزه یکی از قابل توجه ترین پلاگین های نرم افزار سالیدورکز، این شاهکار شرکت بزرگ داسالت سیستم است.

مراحل طراحی با نرم افزار طراحی قالب پلاستیکimold برای سالیدورک

افزونه IMold یکی از محبوبترین افزونه های نرم افزار سالیدورک است و برای طراحی قالب  تزریق پلاستیک می باشد. عملکرد این افزونه بسیار مشابه با افزونه نرم افزار 3D Quick Mold نیز می باشد.
مراحل طراحی با نرم افزار IMold شامل موارد زیر است :

طراحی و ساخت قالب های کشاورزی

1- آماده سازی قطعه
2- مدیریت پروژه طراحی قالب
3- جدایش Core و Cavity و Sidecore
4- چیدمان قالب
5- Feed System – Runners + Gatings
6- طراحی و مونتاژ کفشک های قالب
7- طراحی و مونتاژ اسلایدر و لیفتر
8- طراحی چیدمان سیستم پرانها
9- طراحی کانال خنک کاری
10- ایمپورت و مونتاژ قطعات آماده استاندارد از کتابخانه نرم افزار
11- تهیه نقشه های ساخت یا Drawing
12- طراحی ابزارهای اسپارک

نرم افزار Mold flow در طراحی قالب پلاستیک

بالغ بر بیست سال از شبیه سازی جریان مذاب پلیمرها در قالب ها می گذرد. طراحی تزریق پلاستیک ها با استفاده از نرم افزار های مختلف شبیه سازی فرآیند تزریق از دو جنبه حائز اهمیت است.

نخست آنکه با شبیه سازی جریان مذاب در یک قالب فرضی می توان تمام نقاط ضعف قالب های صنعتی را شناسایی کرد و قبل از ساخت، آن اقدامات اصلاحی را اعمال نمود. سرعت پایین ساخت و قالبسازی همراه با حدس و خطا یکی ااز مهمترین دغدغه های قالب سازان سنتی ایرانی است. امروزه شبیه سازی جریان مذاب در یک قالب فرضی قبل از ساخت قالب تقریبا در اکثر شرکتهای بزرگ قالب ساز دنیا ضروری و اجتناب ناپذیر است.

کیفیت بالای قالب های صنعتی ساخته شده در این شرکت ها، با حداقل مشکلات و خرابی و همچنین سرعت بالای طراحی، یکی از ثمرات استفاده از نرم افزارهای شبیه ساز می باشد

طراحی و ساخت قالب های خانگی

آموزش نرم افزار Power mill

نرم افزار PowerMill یکی از قدرمندترین و برجسته ترین نرم افزارهای سری CAM می باشد . این نرم افزار در جهت تهیه مسیر حرکت ابزار در دستگاههای فرز CNC کاربرد دارد .در این زمینه نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارند.

بی شک برجسته ترین آنان نرم افزار PowerMILL محصول شرکت Delcam می باشد .

این نرم افزار به علت توانمندیهای بی نظیر، سادگی کار، ارایه نتایج بی نقص در صنایع صنعتی مختلفی دارد . مثل: قطعه سازی،قالب سازی،خودروسازی و هوافضا در سطح دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

 نرم افزار های طراحی قالب پلاستیک – نرم افزار های طراحی قالب پلاستیک  – قالب های تزریق پلاستیک چیست؟  –  طراحی و ساخت قالب پلاستیک –   انواع قالب های صنعتی  –  قالب های صنعتی چیست – قالبسازی چیست – قالب‌های تزریق پلاستیک – طراحی و قالب سازی صنعتی –  قالب‌ سازی پلاستیک –

 

 

Comments for this post are closed.