انواع قالب های صنعتی

طراحی و ساخت قالب های کشاورزی
قالب سازی و ساخت قالب های کشاورزی

طراحی و ساخت قالب های صنعتی اولین مرحله از قالب سازی صنعتی به حساب می‌آید. قالب‌سازان مدرن برای طراحی دقیق قالب‌های مدرن صنعتی معمولاً از نرم‌افزارهای به‌روز دنیا استفاده می‌کنند. پس از اتمام طراحی، با روش‌های مختلف ساخت انواع قالب صنعتی با مواد پلاستیکی و فلزی انجام گیرد.

طراحی و ساخت انواع قالب های صنعتی

زمانی که یک قطعه صنعتی نیاز به تولید در تعداد بالا داشته باشد، از قطعه صنعتی قالب تهیه شود. برای سفارش انواع قالب های صنعتی اولین مرحله‌ای که انجام می­شود طراحی قالب صنعتی است. قالب‌سازان مدرن برای طراحی دقیق قالب‌ های مدرن صنعتی معمولاً از نرم‌افزارهای به‌روز دنیا استفاده می‌کنند. پس از اتمام طراحی، با روش های مختلف و بسته به نیاز کارفرما سعی می­شود  ساخت انواع قالب صنعتی با مواد پلاستیکی و فلزی انجام گیرد.

شرکت قالب سازی فن آور پلاستیک تولیدکننده قالب‌ های صنعتی و پلاستیک با جدیدترین دستگاه‌های روز دنیا است. این شرکت آمده است تا هر ایده ای را به محصول تبدیل کند. انواع قالب های صنعتی که در شرکت فن آورپلاستیک تولید می شود:

طراحی و ساخت قالب پلاستیک

یکی از پر کاربرد ترین و متنوع ترین روش های قالب سازی صنعتی ساخت قالب با مواد پلاستیکی است. طراحی و ساخت قالب  پلاستیک با استفاده از قالب تزریق پلاستیک انجام می گیرد. فرایند تولید قالب های تزریق پلاستیک با طراحی شروع می شود. برای طراحی قالب تزریق پلاستیک از نرم افزار های مختلفی چون نرم افزار مهندسی CATIA استفاده می گردد. بعد از طراحی نوبت به ساخت قالب تزریق پلاستیک می رسد. برای ساخت و طراحی قالب های پلاستیکی ازدو ماده استفاده می شود:

طراحی و ساخت قالب های پلاستیکی
قالب سازی و ساخت قالب های صنعتی و پلاستیکی
1- ساخت قالب پلاستیک با ترموپلاستیک
2- ساخت قالب پلاستیک با ترموست (باکالیت)

گروه ترموپلاستیک ها یا گرمانرما که بر اثر دیدن حرارت خمیده گشته و با کم شدن میزان گرما سختی خود را به دست می‌آورند. تغییرات شیمیایی در آن‌ها صورت نمی‌گیرد و بعد از تزریق پلاستیک، شکل محفظه قالب را به خود می‌گیرد. در قالب‌گیری تزریقی ماده ترموپلاست گرم محفظه قالب را پر می‌کند در این روش ماده ترموپلاست گرم و محفظه قالب سرد است که پس از تزریق مواد به شکل و فرم قالب درمی‌آید و سخت می‌شود.
گروه ترموست یا باکالیت یا گرماسخت‌ها که این گروه بر اثر حرارت دیدن سخت می‌شوند و باعث تغییرات شیمیایی در این مواد می‌شوند که بر آن‌ها ترموست یا باکالیت می‌گوینددر این روش قالب تزریق پلاستیک در حالت سرد می‌باشند و مواد نیز سرد است. بعد از تغذیه، قالب پلاستیک را تحت حرارت قرار می‌دهند و مواد شکل و فرم محفظه قالب پلاستیک را به خود می‌گیرد و سخت می‌شود. مواد ترموست یا دورپلاست ها تحت تأثیر فشار و حرارت c 170 تولید می‌شوند. ابتدا نرم شده و به حالت پلاستیک درمی‌آیند ولی بعد از مدتی سخت می‌شوند و خصوصیت اصلی این مواد آن است که پس از سخت شدن مجدداً قابل نرم شدن و استفاده مجدد نیستند و در هیچ نوع ماده ضلالی قابل‌حل نمی‌باشند و پس از سخت شدن، تغییرات شیمیایی فهمی در آن‌ها روی می‌دهد که به‌طور اجمالی این مباحث به تعریف قالبسازی مدرن می‌پردازد.

طراحی و ساخت قالب های دایکاست

در فرآیند طراحی و ساخت قالب های دایکاست، که یک نوع قالب سازی به روش ریخته گری است، مواد مذاب (که می توانند موادی مانند آلومینم و مس و غیره باشند) تحت فشار معینی به محفظه ی قالب های صنعتی یک تکه یا چند تکه هدایت می شود.

با استفاده از این روش، قطعات صنعتی با دقت بالا و فرم های پیچیده و تمیز را می توان تولید نمود.

معمولاً بعد از تولید قالب های دایکاست، احتیاج به عملیات دیگری مانند ماشین کاری و پرداخت کاری نیست و فقط باید پلیسه و قطعات زاید را دور نمود.

طراحی و ساخت قالب اکستروژن

طراحی و ساخت قالب های صنعتی
قالب سازی و ساخت قالب های صنعتی

مکانیزم کلی قالب سازی اکستروژن عبارت از یک مارپیچ که حرکت خود را از یک موتور و گیربکس می گیرد و در سیلندری که به وسیله گرمکن های خارجی گرم می شود حرکت می کند و مواد پلاستیکی بصورت دانه از قیف داخل دستگاه ریخته می شود.

بعد از ذوب شدن مواد و با فشار از دورن فرم قالب اکستروژن عبور کرده و به مرور که سرد شد شکل فرم قالب اکستروژن را به خود می گیرد.

اشکال مختلف قطعات صنعتی پلاستیکی در حالتهای توخالی و توپر را با این روش تولید می نمایند. مواد پلاستیکی به صورت پودر یا دانه (گرانول) در قیف دستگاه ریخته می شود مواد نرم و حرارت داده شده توسط مارپیچ و المنت های دور سیلندر حالت ذوب گرفته و از داخل سوراخی (فرمی) که شکل مقطع محصول تولیدی را دارد با فشار خارج می شود . بعد از خنک شدن فرم وحالت سوراخ (قالب) را می گیرد که برای تولید قطعاتی مانند سیم ها، میله ها، لوله ها، ورق هاو … استفاده می شود.

طراحی و ساخت قالب های فلزی

در تولید قالب های فلزی معمولا از روش ریخته گری استفاده می شود. در این روش، انواع قالب سازی صنعتی به صورت فزی قابل مشاهده است

1- قالب های سنبد و ماتریس:

قالب های سنبد و ماتریس که قالب هایی هستند که دارای 2 قسمت فرورفتگی و برآمدگی هستند و برای هدف یابی متفاوتی از قبیل:
برش- خم- کشش- فم و غیره استفاده می شوند

2- قالبهای برش:

بریده شدن قطعه، بین دولبه ی برنده ی قالب را قیچی شدن گویند . آن بدین ترتیب است که ابتدا فشار – از قسمت بالایی قالب (سنبد) بر قطعه وارد شده و معادل آن نیروی استحکام کشش قطعه در جهت مخالف آن عکس العمل نشان می دهد تا حدی که نیری فشار فوقانی بیش از نیروی استحکام کششی شود. در این حالت قطعه کنده می شود. در برش ورقها، حد مجاز

3- قالب های خمش:

خمش، پیچ خوردگی هماهنگ و هارمونیک ماده است به دور محوری صاف و مستقیم که بر روی صفحه خنثی بوده و بر راستای طولی ورق عمود است.
کشش باعث دگرگونی دانه بندی ماده می شود.

4- قالب های کشش:

طراحی و ساخت قالب های پلاستیک و خانگی
طراحی و ساخت قالب های پلاستیک و خانگی

کشش نوعی فلز کاری است که در آن ورق سرد یا قطعه ای با برش محصور در داخل یک ظرف خالی (ماتریس قالب) بدون ایجاد چروک یا شکستگی فرم داده شود. فرم های مختلف ممکن است سیلندریک، جعبه ای شکل با دیواره های صاف یا دیواره های خمیده یا ترکیبی از این دو باشد.

5- قالب های فرم:

فرم دادن نوعی خمش است. ایجاد سنبد و ماتریس بر حسب نوع قطعه و فرم آن با احتساب حالت مزیت و غلبه بر آن در فلزات را شامل می شود. فرآیند فرم کاری از جمله فنونر است که برای ایجاد شکلهای پیچیده به کار می رود. تفاوت این فرآیند با کشش از نظر میزان و نوع تغییر شکلی است که ایجاد می شود.

انواع قالب های صنعتی –  انواع قالب های صنعتی –   قالب های صنعتی چیست – قالبسازی چیست –  قالب‌های تزریق پلاستیک –  طراحی و قالب سازی صنعتی –   قالب‌ سازی پلاستیک –

 

Comments for this post are closed.