نویسنده بدون دیدگاه

طراحی و ساخت انواع قالب های صنعتی

زمانی که یک قطعه صنعتی نیاز به تولید در تعداد بالا داشته باشد، نیاز است تا از قطعه صنعتی قالب تهیه شود. برای سفارش انواع قالب های صنعتی اولین مرحله ای که انجام می شود طراحی قالب صنعتی است. قالب سازان مدرن برای طراحی دقیق قالب های مدرن صنعتی معمولا از نرم افزار های به روز دنیا استفاده می کنند. پس از اتمام طراحی، با روش های مختلف و بسته به نیاز کارفرما سعی می شود ساخت انواع قالب صنعتی با مواد پلاستیکی و فلزی انجام گیرد.شرکت قالب سازی فن آور پلاستیک تولید کننده قالب های صنعتی و پلاستیک با جدیدترین دستگاه های روز دنیا می باشد و این شرکت آمده است تا هر ایده ای را به محصول تبدیل کند. انواع قالب های صنعتی که در شرکت فن آور پلاستیک تولید می شود: طراحی و ساخت قالب های پلاستیک، طراحی و ساخت قالب های دایکاست ، طراحی و ساخت قالب های اکستروژن و طراحی و ساخت قالب های فلزی است.

طراحی و ساخت قالب پلاستیک

یکی از پر کاربرد ترین و متنوع ترین روش های قالب سازی صنعتی ساخت قالب با مواد پلاستیکی است. طراحی و ساخت قالب  پلاستیک با استفاده از قالب تزریق پلاستیک انجام می گیرد. فرایند تولید قالب های تزریق پلاستیک با طراحی شروع می شود. برای طراحی قالب تزریق پلاستیک از نرم افزار های مختلفی چون نرم افزار مهندسی CATIA استفاده می گردد. بعد از طراحی نوبت به ساخت قالب تزریق پلاستیک می رسد. برای ساخت و طراحی قالب های پلاستیکی ازدو ماده استفاده می شود:

طراحی و ساخت قالب های صنعتی
1- ساخت قالب پلاستیک با ترموپلاستیک
2- ساخت قالب پلاستیک با ترموست (باکالیت)
گروه ترموپلاستیک ها یا گرمانرما که بر اثر دیدن حرارت خمیده گشته وبا کم شدن میزان گرما سختی خود را بدست می آورند و تغییرات شیمیایی در آنها صورت نمی گیردو بعد از تزریق پلاستیک، شکل محفظه قالب را به خود می گیرد. در قالب گیری تزریقی ماده ترموپلاست گرم محفظه قالب را پر می کند در این روش ماده ترموپلاست گرم و محفظه قالب سرد است که پس از تزریق مواده به شکل و فرم قالب در می آید و سخت می شود.
گروه ترموست یا باکالیت یا گرما سخت ها که این گروه بر اثر حرارت دیدن سخت می شوند و باعث تغییرات شیمیایی در این مواد می شوندکه برآنها ترموست یا باکالیت می گویند. در این روش قالب تزریق پلاستیک در حالت سرد می باشند و مواد نیز سرد است و بعد از تغذیه، قالب پلاستیک را تحت حرارت قرار می دهند و مواد شکل وفرم محفظه قالب پلاستیک را به خود می گیرد و سخت می شود. مواد ترموست یا دورپلاست ها تحت تاثیر فشار و حرارت c 170 تولید می شوند. ابتدا نرم شده و به حالت پلاستیک درمی آیند ولی بعد از مدتی سخت می شوند و خصوصیت اصلی این مواد آن است که پس از سخت شدن مجداً قابل نرم شدن و استفاده مجدد نیستند و در هیچ نوع ماده ضلالی قابل حل نمی باشند و پس از سخت شدن، تغییرات شیمیایی فهمی درآنها روی می دهد که به طور اجمالی این مباحث به تعریف قالب سازی مدرن می پردازد.

طراحی و ساخت قالب های دایکاست

در فرآیند طراحی و ساخت قالب های دایکاست، که یک نوع قالب سازی به روش ریخته گری است، مواد مذاب (که می توانند موادی مانند آلومینم و مس و غیره باشند) تحت فشار معینی به محفظه ی قالب های صنعتی یک تکه یا چند تکه هدایت می شود و با استفاده از این روش، قطعات صنعتی با دقت بالا و فرم های پیچیده و تمیز را می توان تولید نمود معمولاً بعد از تولید قالب های دایکاست، احتیاج به عملیات دیگری مانند ماشین کاری و پرداخت کاری نمی باشد و فقط باید پلیسه و قطعات زاید را دور نمود.

طراحی و ساخت قالب اکستروژنطراحی و ساخت قالب های صنعتی

مکانیزم کلی قالب سازی اکستروژن عبارت از یک مارپیچ که حرکت خود را از یک موتور و گیربکس می گیرد و در سیلندری که به وسیله گرمکن های خارجی گرم می شود حرکت می کند و مواد پلاستیکی بصورت دانه از قیف داخل دستگاه ریخته می شود. بعد از ذوب شدن مواد و با فشار از دورن فرم قالب اکستروژن عبور کرده و به مرور که سرد شد شکل فرم قالب اکستروژن را به خود می گیرد اشکال مختلف قطعات صنعتی پلاستیکی در حالتهای توخالی و توپر را با این روش تولید می نمایند. مواد پلاستیکی به صورت پودر یا دانه (گرانول) در قیف دستگاه ریخته می شود مواد نرم و حرارت داده شده توسط مارپیچ و المنت های دور سیلندر حالت ذوب گرفته و از داخل سوراخی (فرمی) که شکل مقطع محصول تولیدی را دارد با فشار خارج می شود و بعد از خنک شدن فرم وحالت سوراخ (قالب) را می گیرد که برای تولید قطعاتی مانند سیم ها، میله ها، لوله ها، ورق هاو … استفاده می شود.

طراحی و ساخت قالب های فلزی

در تولید قالب های فلزی معمولا از روش ریخته گری استفاده می شود. در این روش، انواع قالب سازی صنعتی به صورت فزی قابل مشاهده است

1- قالب های سنبد و ماتریس:

قالب های سنبد و ماتریس که قالب هایی هستند که دارای 2 قسمت فرورفتگی و برآمدگی هستند و برای هدف یابی متفاوتی از قبیل:
برش- خم- کشش- فم و غیره استفاده می شوند

2- قالبهای برش:

بریده شدن قطعه، بین دولبه ی برنده ی قالب را قیچی شدن گویند وآن بدین ترتیب است گه ابتدا فشار – از قسمت بالایی قالب (سنبد) بر قطعه وارد شده و معادل آن نیروی استحکام کشش قطعه در جهت مخالف آن عکس العمل نشان می دهد تا حدی که نیری فشار فوقانی بیش از نیروی استحکام کششی شود. در این حالت قطعه کنده می شود. در برش ورقها، حد مجاز

3- قالب های خمش:

خمش، پیچ خوردگی هماهنگ و هارمونیک ماده است به دور محوری صاف و مستقیم که بر روی صفحه خنثی بوده و بر راستای طولی ورق عمود است
کشش باعث دگرگونی دانه بندی ماده می شود.

4- قالب های کشش:طراحی و ساخت قالب های خانگی

کشش نوعی فلز کاری است که در آن ورق سرد یا قطعه ای با برش محصور در داخل یک ظرف خالی (ماتریس قالب) بدون ایجاد چروک یا شکستگی فرم داده شود. فرم های مختلف ممکن است سیلندریک، جعبه ای شکل با دیواره های صاف یا دیواره های خمیده یا ترکیبی از این دو باشد.

5- قالب های فرم:

فرم دادن نوعی خمش است. ایجاد سنبد و ماتریس بر حسب نوع قطعه و فرم آن با احتساب حالت مزیت و غلبه بر آن در فلزات را شامل می شود. فرآیند فرم کاری از جمله فنونر است که برای ایجاد شکلهای پیچیده به کار می رود. تفاوت این فرآیند با کشش از نظر میزان و نوع تغییر شکلی است که ایجاد می شود.

انواع قالب های صنعتی – انواع قالب های صنعتی –  قالب های صنعتی چیست – قالب سازی چیست – قالب‌های تزریق پلاستیک – طراحی و قالبسازی صنعتی –  قالب‌سازی پلاستیک –