ساخت قالب سیلیکونی قطعات پلاستیکی در تهران

ساخت قالب سیلیکونیقالب های سیلیکونی، محفظه هایی با جنس پلیمر هستند که کاربردهای فراوانی در مصارف خانگی و صنعتی دارند. تهران یکی از شهر های صنعتی ایران به حساب می آید و بیشتر کارگاه ها و کارخانه های قالب سازی در این شهر قرار دارد. این محصولات به دلیل انعطاف پذیری بالا و مقاومت خوب در مقابل گرما، سرما، کشیدگی های فیزیکی و مواد شیمیایی که دارند، می توانند در تهران کاربردهای فراوانی داشته باشند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم.

ساخت قالب پلاستیکی در منزل به کمک قالب های سیلیکونی

ساخت قالب در منزل بیشتر به یک ادعا شبیه است تا یک صنعت. بگذارید این ادعا را با این سؤال آغاز کنیم که آیا ساخت قالب در خانه امکان پذیر است؟

این فرایند تولید در منزل را بیشتر با ساخت قالب سیلیکونی معرفی می کنند. زیرا تولید این محفظه های و الگو های پلیمری بسیار ساده و راحت است و هر کسی حتی در منزل نیز می تواند آن ها را بسازد. منظور از انجام این فرایند در منزل، تولید توسط یک فرد بی تجربه و بدون وسایل اولیه تخصصی نیست. زیرا فردی که می خواهد این کار را انجام دهد باید اطلاعات حداقلی داشته و در ساده ترین حالت بتواند توضیح دهد که قالبسازی چیست؟

ساخت قالب سیلیکونی در منزل

این محفظه های پر مصرف بیشتر برای ساخت قطعات پلاستیکی کاربرد دارند و زمانی که در منزل ساخته می شوند حتماً برای تولید یک قطعه پلاستیکی بسیار ساده استفاده می شوند. گاهی افراد به قطعه پلاستیکی نیاز دارند که در بازار موجود نیست و یا قیمت ساخت قالب برای فرد اهمیت دارد. به همین دلیل فرد ترجیح می دهد تا خود به صورت خانگی و با استفاده از ابزار ساده دست به تولید بزند.

برای ساخت از روش های مختلفی استفاده می شود که هر کدام، ابزار مورد نیاز خود را می طلبد. برای اینکه بتوان در منزل این فرایند را انجام داد از یک الگو استفاده می شود. این الگو ها بهتر است از جنس شیشه یا رزین باشند تا پرز و منافذ در آن‌ها وجود نداشته باشد. ماده اولیه این فرایند متغیر است، انواع این مواد را در ادامه مقاله معرفی می کنیم. ماده بعدی مورد استفاده آب و مایع ظرف شویی است.

الگوی اولیه را (که در بالا ویژگی هایش را ذکر کردیم) در ماده اولیه سیلیکونی قرار می دهیم و چند ساعت صبر کرده و اجازه می دهیم تا سرد شود.  سپس مانند فرایند های صنعتی قطعه تولیدی را از الگوی اولیه جدا می کنیم. حال با استفاده از این الگوی پلیمری ساخته شده می توان بی نهایت محصول دلخواه را در خانه تولید کرد. این محصول می تواند یک شمع باشد یا ژله و یا یک قطعه گچی تزئینی.

همیشه قالب سازی سیلیکونی به صورت ساده و در منزل انجام نمی شود. لازم به ذکر است که این الگوی پلیمری در صنعت نیز بسیار کاربرد دارد و در تیراژ بالا سفارش داده می شوند. برای ساخت قالب های سیلیکونی در تیراژ بالا از روش های مختلف قالب سازی پلاستیک نظیر تزریق پلاستیک  استفاده می شود که در همین مقاله به آن می پردازیم. شما برای سفارش این محفظه ها در تیراژ بالا می توانید با مشاوران فروش ما در واتساپ در ارتباط باشد.

انواع قالب های سیلیکونی در صنعت 

نوع در این الگوهای پلیمری بر اساس ماده اولیه ایجاد می شود. این مواد اولیه با هر ویژگی و نیرویی به حالت روان درآمده و قالب گیری می شود. از مهمترین ویژگی این مواد اولیه می توان به هم تراز شدنشان با سطح اشاره کرد.

ماده سیلیکونی نوع آر-تی-وی RTV یا هوا پخت 

ویژگی های این ماده اولیه از نامش پیداست این ماده در دمای طبیعی و به اصطلاح دمای اتاق (بدون فراهم کردن شرایط خاص) در فرایند تولید استفاده می شود. علت این موضوع به خاطر ویسکوزیته RTV است، این ماده روان­روی خوبی داشته و به راحتی با سطح هم تراز شده و به راحتی قالب گیری می شود. از دیگر ویژگی های این ماده می توان به عایق حرارتی بودن، عایق الکترونیک بودن، عایق رطوبت بودن، عدم چسبندگی و خاصیت کشسانی بالا در مراحل اولیه تولید اشاره کرد. یکی از مهمترین ویژگی های RTV می توان به چند بار مصرف بودن آن اشاره کرد. در اثر مصرف مجدد RTV از کیفیتش کاسته نمی شود. این ویژگی کاربرد RTV را چند برابر کرده است.

 ماده سیلیکونی نوع اچ- تی  وی HTV یا گرماپخت

این ماده اولیه ویسکوزیته مناسب برای استفاده در دمای طبیعی را ندارد . به همین دلیل این ماده را در فرایند تولید با دما و حرارت بالا استفاده می کنند. این دمای بالا سبب شده که محفظه ساخته شده در برابر سرما و گرمای متغیر بسیار بالا و بسیار پایین مقاومت بالایی از خود نشان دهد. این ماده توان رنگ پذیری بالایی داشته و در تولید لوازم خانگی که در پخت و پز استفاده می شوند تنوع بالایی ایجاد می کنند. HTV مانند RTV در برابر الکتریسیته و رطوبت مقاوم بوده و خواص مکانیکی بالایی دارد. علاوه بر صنایع غذایی، در خودرو سازی و مهندسی مواد و ریخته گری می  توان این ماده را مشاهده کرد. خواص محفظه ساخته شده با HTV بسیار به خواص قالب های پلاستیکی شبیه است.


ماده اچ-سی-آر  HCR

این ماده اولیه نیز خاصیت ویسکوزیته بالایی دارد و به حالت صمغی معروف است، برخی از تولید کنندگان به این ماده خاک رس نیز می گویند. قالب ساز در زمان تولید فشار بالایی فراهم می کند تا HCR به شکل الگوی اولیه در بیاید. مهمترین نکته کار با HCR این است که در مراحل اولیه قالب گیری نیاز به کنترل بالایی دارد.

ماده سیلیکونی نوع ال-اس-آر  LSR یا مایع

این ماده اولیه با میزان گرانروی که دارد در روش های تولید فشرده سازی و تزریقی استفاده می شود. ویسکوزیته LSR بسیار شبیه به عسل است که به صورت سرد استفاده می شود. از مهمترین ویژگی های LSR  مقاومت در برابر دماهای بالای گرم و سرد است. از دیگر ویژگی های LSR می توان به شفافیت ذاتی و خاصیت رنگ پذیری بالای آن اشاره کرد. خاصیت رنگ پذیری سبب ایجاد رنگ های سفارشی و تنوع رنگی بالا در تولیدات شده است.

در آخر لازم به ذکر است که برای ساخت قالب سیلیکونی در منزل از LSR استفاده می شود زیرا کار با این ماده اولیه بسیار ساده است.

روش های ساخت قالب سیلیکونی در شهرک های صنعتی 

اولین و پر کاربردترین روش تولید این الگو می توان :

 • ساخت قالب سیلیکون با پرینتر سه بعدی یا قالب سازی سریع 

 اشاره کرد. این روش از تولید برای مدل سازی و تولید نمونه های بی کیفیت بیشتر کاربرد دارد. محصول تولیدی با این روش دارای پلیسه زیادی بوده و مقاومت پایینی نیز دارد.

ساخت قالب با سیلیکون مایعبرای تولید این الگو ها در تیراژ بالا از روش فشاری و تزریق پلاستیک استفاده می کنند. در مقالات قبلی بررسی کردیم که این روش ها، برای ساخت قطعات پلاستیکی استفاده می شوند اما اگر همان دستگاه ها با همان فرایند تولید استفاده شوند و فقط ماده اولیه را تغییر دهند، محصول تولیدی در این دسته از انواع قالب طبقه بندی می شود. در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم که این الگوهای پلیمری در خیلی از موارد جزء قالب سازی پلاستیکی دسته بندی می شود.

به طور کلی تولید این محفظه های پلیمری به قالب سازی آسان معروف است و در تولید انواع محصولات خانگی، صنعتی، هنری و … کاربرد دارد که در ادامه به معرفی کاربردهای بیشتر این الگو ها می پردازیم.

کاربرد قالب های سیلیکونی در تهران 

این الگو های اولیه به خاطر تنوع و ویژگی های منحصر به فردی که دارند در بیشتر صنایع تولیدی شهر صنعتی مانند تهران کاربرد دارد. هر قطعه پلی استری، رزینی حتی بتنی و گچی را می توان با این الگو تولید کرد. برخی از این کاربرد ها عبارتند از :

 • محصولات پزشکی
 • صنعت طلا سازی
 • گچ بری و تولید قطعات گچی و سیمانی
 • مجسمه سازی پیکر سازی
 • قالب سازی پلاستیکتاج مبلمان و قاب های تزئینی
 • تولید و تکثیر قطعات پلی استر و پلی رزین
 • قطعات فایبر گلاس
 • تولید قطعات در صنعت خودرو سازی
 • شمع سازی
 • مواد غذایی مانند شکلات سازی و درست کردن ژله
 • استفاده در پخت و تزئین کیک و شیرینی

و …

قیمت ساخت قالب سیلیکونی در شرق تهران

برای تعیین قیمت هر فرایند صنعتی دو مرحله در نظر گرفته می شود، مرحله طراحی و مرحله ساخت. مرحله طراحی قالب سیلیکونی در فرایند تولید اهمیت بالایی دارد زیرا این مرحله می تواند در کیفیت نهایی قطعه ساخته شده تأثیر گذار باشد. موفقیت نمونه های اولیه و مدل سازی به میزان زیادی وابسته به مرحله طراحی است. طرح های کامل و سنجیده و انتخاب مواد اولیه درست بر اساس طرح، موفقیت یک پروژه تولیدی را تضمین می کند.

واحد طراحی فن آور پلاستیک

بعد از مرحله طراحی، ابعاد قطعه تولیدی و پیچیدگی آن است که در تعیین هزینه اثر گذار است. زمانی که یک قطعه کوچک و بدون پیچیدگی است مسلماً هم مرحله طراحی و هم مرحله ساخت ساده تری دارد و هم مواد مصرفی کمتری مصرف می کند. عکس این موضوع نیز هزینه های تولید را افزایش می دهد. به عنوان مثال قطعاً قالبی که کوچک است اما پیچیدگی و شکل خاص و ویژه ای دارد در برابر محصولی مشابه اما بزرگ و با شکلی ساده، قیمت طراحی بالاتری دارد. این محصول به علت پیچیدگی، با وجود مصرف کمتر مواد اولیه، قیمت ساخت بالاتری دارد.

نکته بعدی که در برآورد هزینه ها تأثیرگذار است زمان تحویل پروژه است. تولید این محفظه پلیمری چون به سریع بودن معروف است می تواند نسبت به دیگر روش های تولید زمان کمتری را به خود اختصاص دهد.

آنچه که در ساخت  قالب با روش های مختلف اهمیت دارد، کیفیت و قیمت است. البته در برخی از سفارش ها زمان تحویل محصول  نیز اهمیت دارد. معمولاً داشتن کیفیت بالا مستلزم قیمت بالا نیز می شود. به عنوان مثال در همین روش تولید هر چه دیواره نازک تر باشد هزینه تمام شده کمتر است و محصول نهایی بی کیفیت تر.

ارائه محصول با کیفیت بالا و قیمت مناسب، نکته کلیدی تمامی پروژه های شرکت فن آور پلاستیک در شرق تهران است. برای برآورد قیمت ساخت قالب سیلیکونی و دیگر روش های تولید در شرکت فن آورپلاستیک با واحد فروش 09121832488 تماس حاصل فرمایید.

 

Comments for this post are closed.