قالب سازی دایکاست

قالب‌ های صنعتی و قالب‌ سازی صنعتی

کاتالوگ محصولات شرکت قالب سازی فن آور پلاستیک

استفاده از قالب سازی در صنعت رشته ای به نام قالب سازی صنعتی پدید آورد. قالب سازی صنعتی تنها شامل ساخت و تولید قالب برای قطعات صنعتی نیست،  ابزار و وسایل کوچک پلاستیکی نیز به کمک قالب سازی صنعتی تولید می شوند. قالب سازی پلاستیک یک نوع قالب سازی صنعتی است … 

قالب‌ سازی پلاستیک یک نوع قالب‌ سازی صنعتی است

به‌طور کلی تولید کالا یا خدمات در اقتصاد را صنعت می‌گویند. حال برای تولید کالاهای صنعتی در تعداد بالا نیاز به قالب‌های متنوع و گوناگون است. این قالب‌ها به قالب‌های صنعتی معروف هستند و به فرایند تولید قالب‌های صنعتی، قالب‌ سازی صنعتی می‌گویند. قالب‌ سازی صنعتی را می‌توان با یک سری از مواد اولیه، ازجمله فلزات، شیشه ، الاستومرها، پلیمرهای گرمانرم و گرماسخت و … ، انجام داد. گروه قالب‌ سازی فن‌آور پلاستیک برای تولید یک قطعه با استفاده از قالب های صنعتی و قالب سازی صنعتی، ابتدا قطعه را طراحی می‌کنند. سپس بر اساس طرح‌های اولیه قطعه، قالب‌های صنعتی از جنس فلز، فولاد یا آلومینیوم می‌سازند. حال با توجه به نوع قطعه و محصول نوع قالب صنعتی تعیین می‌شود. از انواع قالب‌های صنعتی می‌توان به قالب ریخته‌گری ، قالب برش ، قالب تزریق پلاستیک اشاره کرد. حال اگر محصول نهایی از جنس پلاستیک باشد به قالب‌ سازی پلاستیک معروف است. در ادامه به‌کاربرده‌ای مختلف این روش قالب‌ سازی اشاره می‌کنیم.

قالب‌ سازی پلاستیک چه کاربردهایی دارد؟

فرایند تولید قطعات صنعتی پلاستیکی را قالب‌ سازی پلاستیک می‌گویند. این فرایند این امکان را فراهم می‌کند تا پلاستیک با استفاده از تکنیک‌های مختلف قالب‌ سازی، شکل و فرم‌های متفاوتی به خود بگیرد. ساخت قطعات صنعتی پلاستیکی با دیواره نازک مورد استقبال بسیاری از کارفرمایان است. ازجمله کاربردهای استفاده از قالب‌ سازی پلاستیک با دیواره نازک می‌توان به محصولاتی ازجمله لوازم‌خانگی، لوازم الکترونیکی مصرفی، خودروسازی اشاره کرد. در صنعت خودروسازی اصولاً قطعات داخلی خودرو پلاستیکی هستند و از مهم‌ترین کاربردهای قالب‌ سازی پلاستیک در خودروسازی می‌توان به داشبورد، خاربست‌های پلیمری، قطعات موتوری، مجموعه‌های برقی خودرو مثل چراغ‌ها و … اشاره کرد. قالب‌ سازی پلاستیک در صنعت پزشکی نیز کاربردهای فراوانی دارد به‌عنوان مثال در تولید سرپوش و سرنگ‌ها، در دندان‌پزشکی، جعبه‌های پزشکی و … اشاره کرد.

روش‌های قالب‌ سازی پلاستیک

اصلی‌ترین قسمت در قالب‌ سازی پلاستیک قرار دادن پلاستیک مایع در قالب آماده است. روش‌های مختلف قالب‌ سازی پلاستیک :

قالب تزریق پلاستیک (Injection Molding)
• قالب‌ سازی ضربه (Film Insert Molding)
• قالب‌ سازی فشرده (Film Insert Molding)
• قالب‌ سازی الحاقی (Film Insert Molding)
• قالب‌ سازی گاز کمکی (Gas Assist Molding)
• قالب‌ سازی چرخشی (Rotational Molding)
• قالب‌ سازی فوم ساختاری (Structural Foam Molding)
• قالب‌ سازی ترموفیلینگ (Thermoforming)

قالب تزریق پلاستیک یا فشرده‌سازی قالب تزریقی (CIM)

زمانی که یک محصول صنعتی پلاستیکی به میزان انبوه قرار است تولید شود و یا نمونه‌سازی اولیه از یک محصول قرار است انجام شود، یکی از بهترین و متداول‌ترین راه‌ها قالب‌ سازی پلاستیک روش قالب تزریق پلاستیک است. دستگاه‌های قالب تزریق پلاستیک در سال 1930 برای تولید انبوه اسباب‌بازی‌ها ساخته شدند. در قالب‌ سازی به روش قالب تزریق پلاستیک مواد پلاستیکی مذاب به داخل یک قالب تزریق می‌شوند و در دمایی پایین‌تر از دمای ذوب پلاستیک نگه‌داری می‌شوند. سپس مواد داخل قالب سفت و سرد شده و درنهایت از قالب جدا می‌شوند.

کاربرد قالب تزریق پلاستیک در صنعت

اشیاء سه‌بعدی پلاستیکی باکیفیت بالا که با روش قالب تزریق پلاستیک ساخته می‌شوند قابلیت بازیافت و بازتولید دارند. صنعت پلاستیک به‌ویژه قالب تزریق پلاستیک در اقتصاد جهانی روزبه‌روز در حال پیشرفت است. از مهم‌ترین کاربردهای قالب تزریق پلاستیک در صنعت، می‌توان به صنعت لوازم‌خانگی، صنعت خودروسازی و صنعت پزشکی اشاره کرد.
قالب تزریق پلاستیک بیشترین کاربرد را در صنعت خودروسازی دارد. قطعات پلاستیکی خودرو که به روش قالب تزریق پلاستیک ساخته می‌شود:
قطعات پلاستیکی بیرونی قطعات خودرو
رابط ، پنل و نرده ، پشتیبانی سپر ، گلگیر ، نگهبانان گل ، سیستم قفل درب …
سیستم‌های قالب‌بندی شده داخلی خودرو
کنسول‌ها ، ستون‌ها، سیستم ترمز ، صندلی و …
از دیگر صنایع پرمصرف در قالب تزریق پلاستیک می‌توان به صنعت پزشکی اشاره کرد. از مهم‌ترین کاربردهای قالب تزریق پلاستیک در پزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• سوزن
• ابزار جراحی و تیغه
• لوله‌ها
• تجهیزات دندانپزشکی
• قطعات تجهیزات پزشکی
• تجهیزات آزمایشگاهی
• و بیشتر
از مهم‌ترین نکاتی که در قالب‌ سازی پلاستیک در صنعت پزشکی باید رعایت کرد، استفاده از پلاستیک درجه‌یک مرغوب در قالب‌گیری است.

واحد تزریق پلاستیک در فن‌آور پلاستیک

قالب‌ سازی فن‌آور پلاستیک واحد تزریق پلاستیک خود را با تجهیزات جانبی کامل اعم از ماشین تزریق PLC، گاز گیری برای مواد مهندسی، میکسر رنگ با مواد و چیلر برودتی برای تولید قطعات حساس صنعتی بنا بر درخواست و نیاز برخی از تولیدکنندگان و مشتریان گرامی خود احداث نموده است.
این واحد جهت تولید مصنوعات پلاستیک که قالب آن‌ها در مجموعه قالب‌ سازی فن‌آور پلاستیک طراحی و ساخته‌شده احداث گردیده، تا گروه قالب‌ سازی فن‌آور پلاستیک پاسخگوی نیاز تولیدکنندگان و مشتریان گرامی خود باشد.
جهت دریافت اطلاعات تکمیلی در رابطه با قالب‌ سازی پلاستیک و قالب تزریق پلاستیک با واحد فروش 4-66427003 -021 تماس حاصل فرمایید.

قالب‌ سازی پلاستیک یک نوع قالب‌ سازی صنعتی استقالب‌ های صنعتی و قالب‌ سازی صنعتی قالب سازی پلاستیک قالب سازی صنعتیقالبسازی– 

Comments for this post are closed.