طراحی و ساخت قالب های کشاورزی

قالب های صنعتی چیست؟

محصولات قالب سازی پلاستیک

قالب های صنعتی یک محصول صنعتی به حساب می آیند. برای تولید انبوه یک محصول صنعتی از قالب سازی صنعتی استفاده می شود. تعریف قالب های صنعتی از اینجا شکل می گیرد که محصول صنعتی با شکل، حجم و توسط قالب به وجود آید.

تاریخچه قالب های صنعتی

صنعت، عبارت است از گروه شرکت‌هایی که فراورده‌های آن‌ها جایگزین نزدیکی برای هم می‌باشند. هر آنچه که در صنعت تولید می شود به عنوان محصول صنعتی شناخت می شود. برای اینکه محصولات صنعتی با یک شکل خاص به تولید انبوه برسند نیاز به یک قالب دارند. تعریف قالب های صنعتی از اینجا شکل می گیرد که محصول صنعتی با ویژگی مد نظر تولید کننده توسط قالب به وجود آید. نحوه ساخت قالبهای صنعتی در اروپا به 1000 سال پیش حدود قرن بیستم بر می گردد. زمانی که از چوب و کنده کاری چوب به عنوان قالب استفاده می شد. شرکت قالب سازی فن آور پلاستیک یکی از بهترین شرکت ها درزمینه ی خدمات طراحی و ساخت قالب های صنعتی می باشد. این شرکت از سال 1379 در راستای ساخت قالبهای صنعتی تأسیس گردید.

پس از ۵ سال با افزودن واحد طراحی و مدل سازی به مجموعه، به فعالیت خود ادامه داد. این مجموعه با تکیه بر دانش و تجربه نزدیک بر دو دهه حضور خود درزمینهٔ طراحی و قالب سازی صنعتی به دست آورد. این مجموعه با به‌کارگیری متد های روز جهانی توانسته جایگاه خوبی در عرصه صنعت کشور و قالب سازی مدرن کسب نماید.

طراحی قالب های صنعتی

برای تولید یک قالب صنعتی به طور کل دو مرحله تعریف می گردد. مرحله طراحی قالب صنعتی و مرحله ساخت قالب صنعتی. در مرحله طراحی انواع قالب های صنعتی ابتدا با کمک سفارش دهنده قالب یک طرح اولیه ساخته می شود که در صورت تائید از روی آن یک مدل سه بعدی تهیه می گردد. مدل سازی قالبهای صنعتی با استفاده از نرم افزار های مهندسی مانند CATIA استفاده می گردد. باید در نظر داشت خدمات طرحی قالبهای صنعتی نیز مهم است. خدماتی چون طراحی انواع ابزار کنترلی قطعه نظیر پانل گیچ و … .   

 

واحد طراحی فن آور پلاستیک واحد طراحی فن آور پلاستیک

برای قالب سازی مدرن صنعتی باید از جدید ترین نرم افزار ها و مدرن تر دستگاه ها بهره برد. دقت و حساسیت طراح نیز خود از اهمیت بالایی برخوردار است. نرم افزار مهندسی CATIA یکی از نرم افزار های مهم در زمینه طراحی، تولید و تحلیل به کمک کامپیوتر یا CAD/CAM/CAE در جهان است. شرکت فرانسوی Dassault در سال ۱۹۶۹ دستگاهی به نام CATI برای نقشه کشی دوبعدی با کمک رایانه تولید کرد. در سال ۱۹۷۵ نوع سه بعدی این محصول را به تولید رساند. در همان زمان پروژه یک شرکت هواپیماسازی را در طی ۴ هفته به پایان رساند. در حالی که مهندسین زمان انجام این پروژه را بدون این نرم افزار به ۶ ماه تقریب زده بودند. شرکت Dassault با تولید این نرم افزار تحول بزرگی را در دنیای طراحی، ساخت و تولید ایجاد کرد. شرکت‌های بزرگی از نرم افزار مهندسیCATIA استفاده می‌نمایند

فرایند تولید قالب های صنعتی

امروزه قالب سازی صنعتی روز به روز در حال پیشرفت است. یکی از پیشرفت های این صنعت جایگزینی دستگاه CNC است که در سریع ترین زمان بالا ترین کیفیت را ارائه می دهد. بهره بردن از این دستگاه‌ها برای یک قالب ساز صنعتی نکته ای مهم و غیر قابل انکار است. مدل طراحی شده در مرحله قبل مبنای ماشی کاری قال صنعتی وسیله ماشین CNC قرار می‌گیرد. سپس بعد از اتمام این مرحله عملیات ماشین‌کاری و فرایند مونتاژ قالب(مرحله تولید) انجام می‌شود. در مرحله تولید ماشین‌کاری اجزای قالب روی چوب به وسیله ماشین فرز CNC صورت می‌گیرد.

برای ماشین‌کاری اپراتور با نرم‌افزار POWERMILL برنامه ماشین‌کاری را روی مدل سه بعدی که طراح به او داده است در کامپیوتر اجرا می‌کند. سپس این برنامه به ماشین CNC داده می‌شود و به صورت اتوماتیک روی چوب اجرا می‌شود. سپس این اجزا به ریخته گری فرستاده می‌شوند تا از روی آن قطعه فلزی ساخته می‌شود . سپس این اجزا تنش گیری می‌شوند تا از دفرم شدن و تاب برداشتن آنها پس از عملیات ماشین‌کاری جلوگیری شود. پس از ماشین‌کاری روی اجزای فلزی قالب این اجزا توسط مونتاژکار قالب، مونتاژ می‌شوند.

انواع قالب های صنعتی

انواع قالبهای صنعتی بر حسب مواد اولیه و نوع تولید قالب متفاوت است.

1- اولین گروه از این قالب ها، قالب های پلاستیک است.

در قالب سازی پلاستیک از دو ماده ترموپلاستیک ترموست (باکالیت) استفاده می گردد. خدمات طراحی و مدل سازی قالب پلاستیک به روش قالب سازی تزریق پلاستیک تولید می شوند. در فرایند تولید قالب تزریق پلاستیک ماده ترموپلاست گرم محفظه قالب را پر می کند. در این روش ماده ترموپلاست گرم و محفظه قالب سرد است. پس از تزریق مواد به شکل و فرم قالب در می آید و سخت می شود. قالب گیری انتقالی، قالب گیری دایکاست ، قالب گیری اکستروژن و ریخته گری از روش های تولید قالب سازی پلاستیک است

         دستگاه تزریق پلاستیک         دستگاه تزریق پلاستیک

2- دومین گروه از قالب ها، قالب های فلزی است

قالب سازی فلزی از روش های قالب های سنبد و ماتریس – قالب های برش – قالب های خمش – قالب های کشش – قالب های فرم استفاده می گردد.
بخشی از قالب های ساخته شده در گروه طراحی و قالب سازی فن آور پلاستیک قالب های آبیاری و کشاورزی – قالب های خانگی – قالبهای صنعتی است.

قالب های صنعتی چیست – قالب های صنعتی چیست؟ – قالبسازی چیست – قالب‌ های تزریق پلاستیک – طراحی و قالب سازی صنعتی –  قالب‌ سازی پلاستیکقالب سازی

Comments for this post are closed.