طراحی قالب تزریق پلاستیک

واحد طراحی فن آور پلاستیک

محصولات قالب سازی پلاستیک

طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک در گذشته به صورت محدود انجام می شده اما امروزه با استفاده از نرم افزارهای روز دنیا در قالب سازی فن آورپلاستیک انجام می شود.

این نرم افزارها در سرعت و کیفیت ساخت قالب اثر گذار هستند از جمله این نرم افزارها…

 

طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک

طراحی و ساخت قالب های تزریق پلاستیک از جمله فعالیت های صنعتی می باشد. تاریخچه طراحی های صنعتی به انقلاب صنعتی در اروپا بر می گردد که صنعتگران با استفاده از روش های صنعتی و نه ماشینی در مقیاس محدود، باز می گردد. با این وجود طراحی قالب تزریق پلاستیک نیز ابتدا به روش سنتی و بدون نرم افزار و در میاس های مخدود بوده است.

با پیشرفت صنعت نرم افزار در حوزه کامپیوتر، صنعت طراحی رونق جدید یافت. این مرحله در صنعت با عنوان تکنولوژی های نرم افزار گرا شناخته می شود. با پیشرفت در نرم افزار ها به تدریج نرم‌افزار طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه و ساخت به کمک رایانه رونق یافت.

در شرکت قالب سازی فن آور پلاستیک فرایند طراحی محصولات قابل ساخت به روش تزریق پلاستیک حاصل یک طراحی صنعتی است. مرحله طراحی قالب تزریق پلاستیک حساس ترین مرحله از ساخت قالب پلاستیک است، زیرا اولین ایده مشتریان به مرحله تصویر می رسد.

واحد طراحی قالب پلاستیک به روش تزریق پلاستیک با در اختیار داشتن مهندسین و کارشناسان باتجربه و طی دوره های تخصصی در شرکتهای قالبسازی معتبر دنیا از قبیل شرکت های Fuji، Miyazu، PCI و … در حال حاضر بدون هیچگونه محدودیت فنی و نرم افزاری ،امکان طراحی تمامی قطعات پلاستیک و غیر پلاستیکی را دارا می باشد.

در این واحد ابتدا ایده مشتری به صورت تهیه فایل ابر نقاط قطعه(برای اطمینان از دقیق شدن اندازه ها) مشخص می شود و سپس طراحی قطعه پلاستیک با نرم افزار های مختلف انجام می گیرد. در مرحله بعد طراحی قالب قطعه پلاستیک و همچنین مکانیزم های مناسب بررسی می گردد.

تحلیل فرایند تولید قطعه با نرم افزار مختلف از دیگر استفاده از نرم افزار در تهیه قالب تزریق پلاستیک است. واحد تزریق پلاستیک از مهمترین و به روز ترین واحد ها در فن آور پلاستیک می باشد.

اصول طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک مرحله به مرحله

در صنعت طراحی قالبسازی  پس از انجام امکان سنجی مربوطه در مورد وجود تجهیزات و توانایی لازم جهت ساخت قالب در فاز مقدماتی ، در این مرحله بر مبنای قرارداد منعقده با مشتری کلیه اطلاعات مربوط به قطعه مورد قرارداد:

از قبیل نقشه، مدارک فنی مربوط به مواد اولیه، محل قرار گیری ، نوع و شرایط کار کرد قطعه، تست ها و موارد کنترل کیفی قطعه((test plan و نیز موارد حائز اهمیت در بکار گیری قطعه بصورت مکتوب از مشتری اخذ گردیده و در پایان این مرحله مشتری و کارخانه در مورد تمام موارد حائز اهمیت به توافق خواهند رسید و هیچ گونه شبهی در این زمینه باقی نخواهد ماند .

سپس باقی مراحل زیر به ترتیب انجام می شود:

1. تهیه فایل ابر نقاط قطعه(برای اطمینان از دقیق شدن اندازه ها)
2. طراحی قطعه با نرم افزار
3. طراحی قالب قطعه و همچنین مکانیزم های مناسب
4. تحلیل فرایند تولید قطعه با نرم افزار
5. تهیه جنس های مورد نیاز قالب
6. ساخت قسمت های مختلف قالب با cnc
7. مراحل تکمیلی ساخت قالب در کارگاه
8. تست قالب ساخته شده
9. آبکاری و سخت کاری های نهایی قالب

مراحل زکر شده به طور کلی بیان کننده مراحل ساخت قالب های صنعتی است که ساخت قالب تزریق پلاستیک نیز از همین اصول پیروی می کند.

واحد طراحی فن آور پلاستیک واحد طراحی فن آور پلاستیک واحد طراحی فن آور پلاستیک واحد طراحی فن آور پلاستیک

نرم افزار های طراحی قالب تزریق پلاستیک

طراحی قالب های صنعتی با استفاده نرم افزار جهشی بزرگ در صنعت ایجاد کرد. در اینجا از میان نرم افزارهای طراحی پلاستیک صنعتی مختلف، ۱۰ نرم افزار برتر در زمینه طراحی صنعتی معرفی شده است.
۱ . نرم افزار طراحی صنعتی کتیا CATIA
CATIA مخفف کلمات (Computer Aided Three-dimensional Interactive Application) است. کتیا یک نرم افزار تجاری کامل برای زمینه های مختلف طراحی صنعتی CAD (طراحی) ، CAM (ساخت) و CAE (آنالیز) بوده که توسط شرکت فرانسوی Dassault Systems توسعه داده شده است و به طور گسترده در سطح جهان و نیز ایران در طراحی قالب پلاستیک با نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد.
۲ . نرم افزار NX
NX نیز یک نرم افزار تقریبا کامل در هر سه زمینه CAD/CAM/CAE بوده که توسط شرکت Siemens توسعه داده شده است. به NX کلمه Unigraphics نیز گفته می شود زیرا در سال ۲۰۰۱ Unigraphics با SDRC I-DEAS ادغام شد و محصول NX شکل گرفت.
۳ . نرم افزار Solid Edge
Solid Edge یک نرم افزار پارامتریک سه بعدی CAD برای مدل سازی ، مونتاژ و تهیه نقشه های سه نما جهت ساخت است.
۴ . نرم افزار سالیدورک  Solid Works
Solid Works نرم افزاری برای مدل سازی سه بعدی ، مونتاژ ، تهیه نقشه سه نما ، ورق کاری ، جوشکاری و طراحی سطوح است.
۵ . نرم افزار Rhinoceros 3D
Rhinoceros 3D یک نرم افزار تقریبا کامل برای CAD و CAM و نیز نمونه سازی سریع است که توسط Robert McNeel توسعه داده شده است.
۶ . نرم افزار Autodesk Inventor
Autodesk Inventor محصول شرکت آمریکایی Autodesk بوده و قابلیت های زیادی در زمینه های CAD و CAM دارد.
۷ . نرم افزار CREO Elements / Pro
۸ . نرم افزار T – Flex
۹ . نرم افزار ALIBRE
۱۰ . نرم افزار ASCON KOMPAS – 3D

طراحی قالب تزریق پلاستیکطراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک – نرم افزارهای طراحی پلاستیک – انواع قالب های صنعتی – قالب سازی پلاستیک – قالب تزریق پلاستیکطراحی و ساخت قالبتولید قالب پلاستیک 

Comments for this post are closed.